"Bojová" plemena - jak to vidím já

4. listopadu 2013 v 2:27 | K. |  Kynologické plky
Je to už pár měsíců, co MF Dnes vydala "Psí album". Toto album vyvolalo veliké pozdvižení - pozitivní u konzumentů a negativní u pejskařů. "Odborníci", kteří informace o psech do alba napsali zřejmě znají pouze Alíka od babičky z venkova, protože takových blbostí na jednom místě se málokdy vidí...Zatímco rodiče dětí, kterým je úplně jedno, jaké bláboly budou obohacovat jejich ratolesti, se rozplývali nad každou sběratelskou samolepkou, my - slušní pejskaři se začali domáhat okamžitého stažení z prodeje a veřejné omluvy.

Nebudu tu vypisovat všechny kraviny, které se ve slavném albu objevily, ale například - špatné zařazení psů do skupin FCI, fotka psa s kupírovanýma ušima (v dnešní době se to už považuje za propagaci týrání - s takovým psem vás nemusí pustit ani na cvičák), některá plemena podle názvu ani neexistují, některé fotky zase neodpovídají rase, která je k tomu připsaná. A také spousty nesrovnalostí ohledně věku, využití, výchovy a pod. u jednotlivých plemen. A tak dále...

Protože jsem po zběžném prohlédnutí alba byla tak v šoku a podruhé už jsem odvahu nenašla, zřejmě mi unikla podstatná informace - nějaký pes byl označen za bojového...


A tak si tak přemýšlím - co je vlastně bojové plemeno? Bojové - pravděpodobně to bude nějaký pes, který rád bojuje... Promítám si v myšlenkách psy, které znám. Můj jezevčík strašně rád bojuje o gumového prasáka, Stacy - border kolie zase o balón. Mám bojová plemena!!!! Měla bych u FCI zařídit, aby borderku a jezevčíka zařadili do nové - 11. skupiny - bojových plemen, kterou speciálně pro tento účel mohou založit. To by bylo bezva!

Přirozeně se tento blud dotkl majitele psů typu bull a rtw, kteří jsou právě často v médiích označovány za bojová, ačkoliv nic takového neexistuje...


Je jasné, že když se stane nějaký vážnější útok ze strany psa, televizní zprávy (a ať je to Nova, nebo Prima) hned po případu sahají jako po velké senzaci a mají námět na šokující reportáž. Psí agresoři jsou často velkých plemen - dobrmani, rtw, bullové, ovčouni atd... Jistě si sami dokážete vyvodit, proč tomu tak je... Když vás totiž pokouše čivava, nikoho to zajímat nebude, protože z vás nebude stříkat tolik krve a pravděpodobně po takovém útoku vám zůstanou i všechny končetiny na správném místě... Mně se jednou do nohy zakousl maltézák, pochybuji, že by o tom někdo natočil reportáž...

Chtěla bych předejít nějakým případným nesrovnalostím - já zastávám názor, že nikdy není chyba v psovi, ale v jeho pánovi. Pes má k útoku vždycky nějaký důvod. A je jedno, jestli ho vyprovokujete záměrně a nebo na vás vystartuje labilní vystresovaný cizí hafan. (Zde je chyba ve výchově, socializaci - takže opět u člověka). Ano, slyšela jsem, že někdy může být na vině zdr. potíž - tety ridgeback měl velké bolesti a zřejmě díky nim se ohnal po bráchovi.No a abych se dostala k odůvodnění nadpisu tohoto článku. Na ofiku FB stránce MF Dnes - psí album vypukla doslova válka. Pejskaři nadávali, redakce mazala jejich příspěvky a neustále omílala větu, že informace v albu jsou pouze zoběcněné - že je to pro děti. (Já pár děcek ve školce učila a nepodcěňovala bych zas tak jejich inteligenci). Do toho se ozývali odpůrci "bojových plemen".

Majitelé těchto psů se rázem dozvěděli, že jsou nezodpovědní, debilní a ubohý, když si k dětem pořídili bulteriéra... Okamžitě se na zdi začaly objevovat fotografie těchto nádherných psů a už méně nádherných dětí, které zachycovaly krásné soužití těchto dvou "druhů".

Korunu tomu ovšem nasadila jedna pisatelka... Nechce se mi v té záplavě příspěvků její komentář hledat, ale obsahoval něco ve smyslu, že je sice krásné, že lidé mají takové psy, které ještě jejich děti nesežrali, ale že je to přeci jen bojové plemeno a nikdy nikdo nemůže vědět, kdy mu rupne v hlavě. Tito - znovu opakuji - nezodpovědní, ubozí a debilní pejskaři si jen nedovedou připustit chybu, že si takového hrozně bojového psa pořídili a zastírají to fotkami svých zvířat a dětí.

Už ale nikdo neřeší, že nejagresivnější pes co se týče počtu útoků na lidi je malý zdánlivě neškodný jezevčík (mně také jako malou napadl). Nikdo se nepozastaví nad malym vyklepanym neurotickym čivavákem, který kvůli tomu, že je tak malinkej většinu svého času stráví v náruči své majitelky...


Bojová plemena neexistují - je to nesmysl všech nesmyslů. Všechno je o výchově a přístupu pánů. Já věřím, že takový pes potřebuje důslednější vedení, protože je velmi silný a má fyzické k dispozice k tomu, člověka rozpárat na kusy. A proto bych si ho nepořídila, i když se mi moc líbí. Protože zatím se necítím dostatečně zkušená na takovou výchovu. Ale ti pitomci, co si pořizují rotwiky a pity na to, aby působili drsně pak dělají těmto psům takovou pověst. A pak když jde slušný pejkař po parku, hysterické "mamynky" i s dětmi skáčou na stromy a na Nově se diskutuje, že by se měla bojová plemena zakázat...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katarína Katarína | Web | 22. listopadu 2013 v 18:17 | Reagovat

Bojová plemena vážně neexistují. Už mě v životě pokousalo několik desítek psů, ale vždy to byly ti malý s prominutím ratlíci. Z hecu jsem i přelezla plot ke třem rotvíkům, před plotem si hrály na drsňáky, ale byly poslušný a bez problémů.

To že se pes ožene po člověku je normální. Většinou je chyba právě na straně člověka nebo dítěte. Média se snaží velká plemena pošpinit a zbytečně celou událost nafouknou do nekonečných rozměrů. Dělají z toho zbytečnou aféru a  důvěřivé maminky potom takového bulteriéra obcházejí obloukem.
Myslím si že lidé by měli dát na vlastní názory a ne na názory médií a jeho okolí.

2 Myra Myra | E-mail | Web | 13. června 2014 v 6:44 | Reagovat

V tvé stránce pohledu opravdu něco jako bojové plemeno neexistuje, jen se tak označují plemena, vyšlechtěná pro takové účely. S tím, že v televizi (hlavně tedy Nova) všechno zveličují, můžu jen přikyvovat. Proto se taky na TV nedívám (říká ta, co stráví 6 hodin na internetu). Sami jsme se před pár dny byli podívat na budoucího člena rodiny rovnou do chovatelské stanice a můžu s jistotou říct, že sedm stafordšírským bulteriérů veselce vítajících je čiré štěstí. Pokud někdo říká, že "pes napadl dítě naprosto bezdůvodně, lže. Za kutostí vždy stojí člověk.

3 Nekra Nekra | Web | 13. listopadu 2014 v 18:19 | Reagovat

I když souhlasím s tvojí námitkou o výchově, tak to ještě nepopírá existenci bojových plemen - i když si pod tím představím něco trochu jiného než dřív a tedy ne "plemena, co automaticky zaútočí na člověka", ale "plemena, co zaútočí častěji na člověka bez jeho přímého vyprovokování".

(2) Z tohoto hlediska se i jinak dívám na větu "bezdůvodné napadení" - pokud (v neutrálním prostředí, ne na pozemku majetele psa A) člověk B někde jen je, ale psa A nijak neprovokuje (nevšímá si ho), tak pokud ho pes A napadne, tak to rozhodně bezdůvodně (z pohledu člověka B) působí, protože svým chováním nezavdal k útoku důvod (to, že se náhodou vyskytl ve stejném místě jako pes je smůla, ale ne provokace). Jo, majitele psa by měli potrestat, ale když bez vyprovokování zaútočí velké plemeno (s potenciálem člověka vážně zmrzačit či zabít), tak když už se to řeší, jak jinak než utracením?
Dokud se nezabrání, aby pitomci mohli chovat potenciálně ohrožující zvíře, tak to bude pořád problém.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama