Dačice

8. listopadu 2013 v 18:05 | K. |  Výlety
Dačice jsou dalším městečkem, ve kterém jsem byla nesčetněkrát. Podle mého nemá takovou půvabnou atmosféru, jako třeba Slavonice, ale i tak za návštěvu určitě stojí. Už jen kvůli zelenému zámku, který je prostě boží.


Trocha těch faktů...

Dačice patří k nejstarším městům historického kraje jihozápadní Moravy. První písemná zmínka o nich pochází z roku 1183 z kroniky Jarlocha. V tu dobu si nechal znojemský kníže a markrabě moravský Konrád Ota vysvětit v Dačicích kostel.

V roce 1377 obdržely Dačice městská privilegie. Největšího rozmahu dosáhly v době, kdy je vlastnili Krajířové z Krajku. Vznikaly zde různé cechy, konaly se trhy, vařilo se pivo a měly mílové a soudní právo. Měšťané si začali budovat výstavné domy.

V 16. století italští stavitelé, kteří se zde po pozvání usadili, proměnili gotické město v renesanční. Domy dostal renesanční štíty, vznikla nová radnice, oba zámky, věž kostela sv. Vavřince a nová městská čtvrť kolem zámku.

Koncem století 17. zachvátilo město mor a později požár, který způsobil zkázu.

V roce 1843 zde byla vyrobena J. K. Radem první kostka cukru na světě. V městském muzeu a galerii můžete vidět stálou výstavu, která o této události pojednává.

V 19. století došlo k velkým změnám ve státní správě tehdejšího Rakousko-Uherska a Dačcice se staly sídlem okresních úřadů a okresním městem zůstaly s přestávkou v období druhé světové války až do roku 1960.

V současné době zde žije osm tisíc obyvatel.


Fotodokumentace... 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama