Divadlo na Vinohradech - Rebeka

28. listopadu 2013 v 18:06 | K. |  Divadlo
Návštěvu tohoto, pro mě doposud pouze zvenčí známého, divadla jsem dostala od rodiny k svátku. A tak jsem, vybavená větrovými bonbóny a papírovými kapesníčky, vyrazila směrem k novému kulturnímu zážitku.O Rebece

Drama Rosmersholm, které vinohradské divadlo uvádí pod názvem Rebeka je vyjimečné dílo, přesahující svou filosofíí a symbolickými odkazy rámec psychologického realismu.

Pojednává o milostném trojuhelníku mezi Rebekou (Dagmar Havlovou), Rosmerem (Romanem Zachem) a jeho manželkou, která nedávno spáchala skokem z útesu sebevraždu zatěžuje současný vztah dvou vyjimečných osobností. Rozpor sebeklamu se skutečností napíná nenaplněný, ale po naplnění oboustranně dychtící intimní vztah mezi ženou a mužem až k nesnesení. Tento rozpor mezi cíteným a předtíraným přerůstá ve strhující ději hry z osobní roviny do roviny mravní, náboženské a společenské.

Autor Ibsen o této hře říká: "Je to hra o lidech a lidských osudech. Jedná o boji, který musí každý opravdový člověk vybojovat sám se sebou, aby uvedl svůj způsob života do souladu se svým poznáním. Touha po poznání žene člověka od jednoho vítězství k druhému. Morálka, svědomí je naproti tomu velmi konzervativní. Má své hluboké kořeny v tradicích a hlavně ve všem starém. Z toho pochází konflikt jedince."


Mé dojmy...

Jak již jsem v úvodu napsala, do divadla jsem se těšila i z důvodu, že jsem uvnitř nikdy nebyla. Prostředí sálu bylo moc hezké a příjemné. Nebylo nikterak velké, takže určitě i lidé v zadních řadách měli pěkný výhled a dobře slyšeli.

My seděli v druhé lóži na levé straně, takže jsme herce měli skutečně velmi blízko.

Scéna byla složena z pohovky, několika křesel, velké knihovny a přístupového schodiště, které bylo umístěno v zadní části. Vše sem tam doplnilo plátno, na které bylo promítána - nejčastěji obloha - to vše doplněné hudbou.

V hlavní roli Rebeky se představila paní Dagmar Havlová, která mě nadchla nejenom svým hereckým výkonem, ale především svým fyzickým vzhledem, který je na její věk neskutečný. Je opravdu moc krásná.

Roman Zach - představitel druhé hlavní role se nám zdal jako nejslabší článek celého večera. Jeho projev nebyl moc emoční a procítěný, táta sedící za mnou si stěžoval, že mu chvílemi ani nerozumněl. Je pravda, že jeho postava byla hraná úplně stejně, jako ho znám z televizních seriálů. Trošku mě to zklamalo, protože na něj jsem byla nejvíc zvědavá.

V roli Rektora Krolla se objevil Luboš Veselý, který hrál opravdu velmi dobře. Emoce z jeho projevu sršely. Petr Kostka, který stvárnil Ulrika Brendela měl bohužel málo prostoru - do hry vstoupil celkem dvakrát a to jen na chvíli. Škoda, protože byl dobrý. Stejně tak Otakar Brousek ml. v roli Petra Montensgaarda se objevil jen chvíli. Jedinou ženskou vedlejší postavu pak hrála paní Daniela Kolářová, která se mi taktéž velmi líbila. Působila vznešeným a vstřícným dojmem, ač hrála "jen" hospodyni.

Celkově na mě hra zanechala dobrý dojem, i přesto, že jsem si dopředu nepřečetla o čem je, jsem ději rozumněla (já mám vždycky hroznej strach, že to nepochopím a budu za blbce :)). A i když nebyla moc veselá, pár okamžiků, kdy se hledištěm nesl tlumený smích, se objevilo.
Fotografie a část popisu hry jsou čerpány z oficiálních stránek Divadla na Vinohradech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Houp Houp | Web | 28. listopadu 2013 v 18:33 | Reagovat

Tak to se máš, že si byla ve Vinohradech. :) Já mám divadla ráda, a nějaká ta zvláště pražská divadla jsem procestovala, ale Vinohrady zatím ne. I když vím, že tam bych se chtěla vážně podívat a tahle hra zní moc dobře. :) A určitě by pro mě byla největším lákadlem právě Dagmar Havlová. :))
Já jdu do divadla zítra, i když do našeho městského a pak někdy 18 mám jít na Shakespearův Sen noci svatojánské do pražského divadla. :))

2 sarush ef sarush ef | Web | 28. listopadu 2013 v 18:50 | Reagovat

To muselo bejt fajn, jen Havlová by miasi vadila, nemám tu ženskou ráda.

3 Miky Miky | Web | 28. listopadu 2013 v 18:51 | Reagovat

Vinohradské divadlo mám hrozně ráda. Jak zvenčí, tak zevnitř. Ačkoli jsem byla také jen na jednom představení (a těšila jsem se na něj jako na Vánoce) - Zámek od Kafky. A odcházela jsem naprosto nadšená. A stále z toho nadšená jsem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama