Jak vybrat správného psa?

4. listopadu 2013 v 2:35 | K. |  Kynologické plky
Když si lidé kupují nové auto nebo třeba televizi, nad výběrem jsou schopni strávit dlouhé týdny. Obejdou si poctivě obchody, v případě aut autosalony nebo bazary, vše si pěkně na vlastní kůži vyzkouší a není jim líto investovat pár tisíc korun navíc.

V případě psů, kteří se ale stejně jako auto stanou našimi společníky na klidně 15 let a narozdíl od "věci" je nemůžeme šoupnout do servisu se sebemenší vadou, to ale bohužel není pravidlem.Výběr štěňátka, popř. dospělého psa, kterého se chcete ujmout a starat se o něj do konce života, by měl být co nejpečlivější.

Na co chci pejska? Jakou rasu?

Každý máme nějaké představy, na co si pejska pořizujeme. Někdo se nadchne pro sportovní kynologii, jiný pro agility. Někdo chce hlídače a druhý jen rodinného společníka se kterým se může pohodlně válet večer na gauči. Proto je velmi důležité vybrat si správnou rasu - aby byl spokojený jak pes tak i páníček.

Navštivte různé výstavy a jiné psí akce. Tam naživo uvidíte spousty plemen a pokud budou majitelé mít čas, jistě vám rádi o nich řeknou důležité informace. Není na škodu ani pročíst pár internetových diskuzí, kde se často můžete dočíst i negativní stránky vaší vybrané rasy.

Nebuďte zbrklí, dobře si promyslete, zda budete mít možnosti se o takového psa správně starat. Chcete psa mít celoročně na zahradě? Nepořizujte si ridgebacka. Chcete psa obranáře? Nepořizujte si yorka... Atd...

Koupit štěně X adoptovat

Pokud se rozhodnete pro určitou rasu, bude pro vás zřejmě koupě lepší, než zajít do útulku. Pokud žádnou konkrétní představu o plemeni nemáte, nebo máte dostatek zkušeností ujmout se dospělého opuštěného psa, je pro vás útulek to nejlepší řešení. V dnešní době je bohužel i spousty nechtěných štěňátek všech druhů, barev, velikostí... Stačí si jen vybrat... Jestliže tedy máte zájem o útulkáčka, doporučuji tyto stránky: Štěňata v nouzi a Psi k adopci.

V případě, že se rozhodnete pro koupi štěňátka - vždy vybírejte pouze ty s rodokmenem (PP). Koupí bPP psa podporujete akorát množírny a nemáte žádnou jistotu do budoucna - pejsek nemusí být čistokrevný, nebo po předcích získá různé zdravotní i psychické vady. Více o tom, proč si pořídit psa s PP se dočtete v tomto starším článku.

S vybíráním chovatelské stanice, z které si pejska vezmete nespěchejte. Projděte si stránky klubu, který se specializuje na vaše vyvolené plemeno, zjistěte si, na jaké nemoci a vady dané plemeno trpí.
U některé rasy je bonitace velmi snadná a nejsou žádná povinná vyšetření. Upřednosňujte vrh štěňat, kde mají rodiče ty nejdůležitější vyšetření. Pokud je chovatel zodpovědný a jde mu především o zlepšení kvality plemene, nebude mu líto investovat pár tisíc navíc do všelijakých testů.

Určitě si domluvte s chovatelem nezávaznou návštěvu u něj doma. Už z prvního pohledu si můžete udělat obrázek. Fena (popř. další psi v domácnosti) musí být přátelští, neprojevující známky strachu. Musí žít v čistém prostředí.

To, že se vás chovatel bude hodně ptát na váš záměr, proč si štěňátko chcete pořídit je jen a jen dobře. Je vidět, že mu záleží, kam jeho odchovanec půjde. Zároveň vám ochotně zodpoví veškeré otázky a dá vám plno věcných rad.
Já na první schůzce u chovatelky strávila asi dvě hodiny. Celou tu dobu jsme si moc hezky povídaly. Hrála jsem si se štěňaty a jejími dospělými fenami. Když jsem si pak štěňátko přivezla domů, hned mi psala SMS jak to zvládáme :) Chvíli na to jsem si ji přidala na FB, potykaly jsme si a doteď si píšeme co je nového a jak se máme. Zajímá se a tak to má být. :) Navíc je ochotná mi kdykoliv poradit.

Pokud se rozhodnete pro štěně z určitého vrhu, vybírejte především podle povahy, ne podle vzhledu. Musíte si se štěnděm zkrátka padnout do oka. Taková ta láska na první pohled. Já tohle měla jednoduché, protože Stacy byla jediná volná, takže jsme na sebe jaksi zbyly. Ale rozhodně toho nelituju, protože se navzájem velmi dobře doplňujeme.

Hodně chovatelů po vás bude chtít nevratnou zálohu na štěně. Je to naprosto běžný postup, protože často se stává, že si lidé v den odběru nakonec všechno rozmyslí a pak musí chovatel hledat nového majitele.

Každý chovatel vám vystaví kupní smlouvu, ke které mimo jiné dostanete i psí pas, kde jsou záznamy o tom, kdy štěndo bylo čokováno a odčerveno. Také musí být natetováno nebo načipováno. (Někteří chovatelé dělají obojí - my máme pouze čip). Od čipu dostanete číslo. Zjistěte si, zda je čip zaregistrovaný (Nestačí psa pouze očipovat, číslo musíte zapsat do registru, aby vás v případě ztráty pejska mohli najít!)

My kromě všeho dostali i výbavičku (Pytlík granulí na týden, hračku, oboječek, mističku, pamlsky) a šikovnou "přiručku" jak se o Stacy starat. Bylo tam spousty cenných rad. (Třeba jak s ní zacházet, aby se ji neničily klouby, jak krmit, jak poznat hárání...).


Prosím, pokud si plánujete pořídit pejska, zodpovědně zvažte vaše možnosti.

Máte dostatek času? Máte finanční rezervu, když se pejskovi něco stane? Nemáte alergii? (Já ji třeba mám, ale není to pro mě důvod dávat Stacy pryč - ale těch lidí, co se po chvíli psa zbavují kvůli tomu, že začnou prskat je spousty!). Máte dostatek zkušeností pro jeho výchovu? Pokud ne, máte kolem sebe lidi, nebo cvičiště, která něco stojí kam budete docházet a oni vám poradí? Jezdíte pravidelně k moři - kam v tu dobu dáte pejska? Nebude vám na obtíž? Nebude vám vadit omezování, které kvůli němu budete muset občas podstoupit? Máte na to mu během celého jeho života poskytnout tu největší lásku a péči?

Pokud jste stále přesvědčeni, tak hurá do toho! :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama