Karlštejn

8. listopadu 2013 v 23:16 | K. |  Výlety
Výlet na Karlštejn dostala kamarádka Míša za úkol ve škole. Měla tam provádět nějaké výzkumy a turistům dávat k vyplnění dotazníky. A tak jsem jela vyzkoumávat s ní. :)

To trochu krachlo, neboť na hradě byli samí cizinci, ale prohlídka byla fantastická. Díky tomu, že jsme byly jediné Češky, paní průvodkyně mluvila výhradně k nám a sem tam přidala nějakou veselou hlášku. Sice mě překvapilo, že ve hradě nic moc vlastně není - na tak velké prostory je téměř prázdný, ale mělo to úžasnou atmosféru a kouzlo.


Trocha těch faktů...

Karlštejn zaujímá mezi českými hrady v roce 1348 vyjimečné postavení, protože byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů - sbírek starých relikvíí a říšských korunovačních klenotů.

V roce 1355 už na hradě trávil svůj čas i samotný Karel IV. Dohlížel na jeho dostavbu a výzdobu. Stavba byla dokončena roku 1365, kdy byla vysvěcena Kaple sv. Kříže ve Velké věži.

Na počátku husitských válek byly na Karlštejn dovezeny české korunovační klenoty, které tu byly téměř 200 let.

Po roce 1480 byl hrad upraven pozdně goticky, v poslední čtvrtině 16. století potom renesančně. Dnešní vzhled získal na konci 19. století.

Fotodokumentace... 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama