Meißen

8. listopadu 2013 v 20:12 | K. |  Výlety
Německou Míšeň jsem měla díky mámě, která má zálibu v porcelánu, v povědomí už delší dobu. Když nám pak ve škole nabídli exkurzi do míšeňské porcelánky spojenou s návštěvou vánočních trhů v Drážďanech, neváhala jsem ani minutu.


Trocha těch faktů...

Míšeň se nachází na Labi v Saském Švýcarsku zhruba 27 kilometrů od Drážďan. Její rozloha je cca 31 kilometrů čtverečních a žije zde necelých 30 000 obyvatel.

Nachází se zde velká vinařská oblast a byl zde vyšlechtěn králík plemene míšeňský beran.

Známá je především díky porcelánce, kde přes 300 lety vznikl první evropský bílý porcelán. Saský kurfiřt a polský král August Silný vlastnil velkou sbírku porcelánu z Číny a toužil znát tajemství jeho výroby. A tak začal sestavovat vlastní receptury, až se mu sen nakonec splnil.

Dekretem z roku 1710 bylo oznámeno objevení bíleho porcelánu a založení manufaktury v Míšni.

"Míšeňský porcelán" a "Zwiebelmuster" (cibulový vzor/cibulák) se brzy staly známými po celém světě. Manuaktura se už od začátku snažila své výrobky chránit a označovala je speciálním znakem na spodní straně. Tím se staly dva zkřížené meče, které jsou součástí loga porcelánky dodnes.

V současnosti porcelánka vyrábí i šperky a vybavení interiéru. Spolupracují také s renomovanými výtvarníky.

Součástí porcelánky je i muzeum, kde je chronologicky uspořádaná expozice od roku 1710 až do současnosti. Jako jediná na světě vám ukáže rozsáhlou ucelenou historickou sbírku a na množství exemplářů ukáže tvůrčí směry mistů nejrůznějších epoch.

V roce 2010 zde byla otevřena výstava "All Nations are welcome", která ukazuje výběr charakteristických míšeňských porcelánů od roku 1710, které byly buď ovlivněny vnějšími kulturními a náboženskými vlivy nebo vyrobeny na zakázku.

Součástí výstavy jsou předváděcí dílny.

Mimo porcelánky můžete v Míšni navštívit i další památky (kde jsme tedy my nebyli) a to třeba zámek Albrechtsburg.

Moje dojmy...

Do Míšně jsme přijeli kolem poledne. I přesto, že bylo všude plno sněhu, počasí bylo příjemné. Trochu jsme se rozkoukali po okolí a pak už šli do porcelánky.

V první místnosti nám byl promítnutý krátký film (v českém znění), kde jsme se dozvěděli něco jak o historii, tak o výrobě míšeňského porcelánu.

Následovala prohlídka výroby. Jako první nám pán ukázal, jak se dělá hrnek. Viděli jsme, jak se zachází s hrnčířským kruhem apoté předvedl výrobu pomocí forem. K tomu všemu hrál český výklad.

V další místnosti nás uvítaly ženy, které nám ukázaly, jak se dělají sošky nebo jak se porcelán maluje.

Po této prohlídce následoval rozchod po muzeu, kde jsme se trošku báli chodit, abychom něco náhodou nerozbili, protože to by rozhodně nebylo levné. :)

Jinak vše hodnotím kladně, protože to bylo opravdu zajímavé a poučné.

Fotodokumentace...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama