Proč (ne)kupovat psy bez rodokmenu

21. listopadu 2013 v 23:32 | K. |  Kynologické plky
Díky statistikám návštěvnosti jsem se dozvěděla o sdílení mého článku o nadpočetných štěňatech na jedné diskuzi na votocvohoz.cz, která je mířená proti nesmyslnému množení bezpapírových psů a kříženců a snaží se prosadit koupě PP psů nebo adopce z útulků.

Protože mám teď hodně času, zhruba polovinu všech příspěvků jsem si pročetla a na některé z nich jsem se rozhodla reagovat svými argumentami."Sama mám jorkšírka bez PP, viděla jsem oba rodiče i sourozence a pejsek je zdravý, silný. Oproti tomu jsem měla zkušenost i s chovnou stanicí papírových psů, kde spousta štěňat už byla přešlechtěných. Co na tom, že měli skvělé rodiče s různými oceněními, když se u nich projevovaly genetické vady, štěňata brzy umírala... A k těm pejskům z útulku. To není vhodné pro každého. Psa z útulku by si měl vzít hodně zkušený chovatel, protože většina těch psů má nějaký problém. Já měla pejska z útulku a skutečně nikdy víc."
Zde bych se chtěla vyjádřit k pojmu "přešlechtěná štěňata s PP"... Když si vezmu bez papírového psa, které je skutečně po rodičích s PP - tak to své štěně budu mít naprosto stejně přešlechtěné, jako kdyby rodiče byli uchovnění a dostalo by PP. Takže tenhle názor o "přešlechtěnosti" mi přijde celkem nelogický. Co se týče genetických dědičných vad, je potřeba si zjistit nejenom jaká vyšetření jsou povinná, ale případně vyžadovat i nějaká navíc a podle toho si najít CHS. Ale 100% záruku zdraví nemáme stejně nikdy - a to ani u bPP ani u PP.

Psi z útulku jsou sázka do loterie, ale dneska je bohužel i bohatá nabídka štěňat. Stačí mrknout třeba na tuto FB stránku. Jaké si to vychováš, takové to máš. Řekla bych, že tady je ten start do života u útulkáčka a bPP naprosto stejný.


"Upřímě, já jsem i proti psům s PP, příjde mi to jako módní trend. My jsme měli psy s PP, jezdili sme na výstavy ale ve finále to stojí jen prachy a nic z toho. A co je nejhorší, lidi si řeknou, že chovatelé čistokrevných psů nejsou jako množírny, ale lidi probuďte se! To je byznys jako prase, ale jakmile to přestane sypat, chovatelé se jich taky zbavují, a rozprodávají psy za velký prachy, protože už nasbíraly nějaký tituly a jakákoliv úcta nebo cit ke zvířeti prostě není!"
Já osobně fenu s PP mám, jako módní doplněk ji nepovažuji, na výstavy nejezdíme, štěňata mít nebudeme. Pokud si budu ještě nekdy pořizovat dalšího PP psa, jedna z věcí, na které se budu v CHS koukat je, zda nechává své "vysloužilé" čuby dožít, ale zatím jsem se nikde s nějakým zbavováním starých odrodilých fen nesetkala.


"V množírně jsem byla taky, vím jak to tam vypadá a je to hnus! Ale někteří chvatelé k tomu nemají tak daleko, a nepsala bych to, kdybych to nezažila. Takovej papírovej chrt stojí od 10.000,- bez výrazně úspěšných rodičů. Od dobrých rodičů od 20.000,- víš a v jednom vrhu bylo až 13 štěňat...a pak už to jede jak na běžícím páse. Ty zvířata jsou v o dost lepších podmínkách ale pořád to nejsou domácí mazlové."

Nevím, proč by chovní psi nemohli býti domácí mazlové. Osobně chrty neznám, ale majitelé border kolií, které znám, mají se svými mazlíčky výborné vztahy, berou je jako parťáky a ne jako stroje na štěňata. A ceny za štěňata mi přijdou adekvátní, protože odchovat vrh PP psů není nic levného a tak mi přijde logické, že si majitelé řeknou za štěňátko o nějaké 2000-3000,- více než jejich "kolegové", co mrskají bezpapíráky, do kterých investovali mnohonásobně méně...


"S množírnama samozřejmě nesouhlasim, ale aby jsem si proto neměla brát hezkýho psa bez papírů? Navíc mi prostě přijde zbytečně drahý dávat bůhvíkolik tisíc za psa s papírama (nejsem milionář), když můžu mít toho bez papírů rozhodně za mín, a prakticky uplně stejnýho."
"Prakticky úplně stejného." - to je přesně ono. Vyberu si plemeno - chci to plemeno - tak si ho prostě koupím. Nechci kopii, která sice může být povedená, ale nemám žádnou jistotu. Pokud tedy chci kopii, zajdu do útulku a nebudu platit X tisíc. To je stejné jako třeba když budu chtít Iphone, ale protože nejsem milionář, zajdu do holešovické tržnice a koupím si za polovinu padělek? Také nechápu argument "je zbytečné dávat bůhví kolik tisíc" - pes je živý tvor, investice třeba na 15 let, proč na něm šetřit? Také nejsem milionář a na psa s PP jsme prostě našetřili. Tenkrát jsem byla bez práce, přítel bral zhruba 13 000,./měsíčně a prostě jsme chvíli počkali, abychom ten rozdíl 3000,--4000,- měli.


"Ptám se znovu? Proč si brát plemeno s papíry? Protože si jejich majitelé přejí vydělat? Nemyslím si, že ten pes s PP je lepší než bez PP. Pro mne má pes zcela jinou hodnotu, a jestli tvar jeho ucha odpovídá nějakým nesmyslným lidmi vymyšleným standartům, snad nikdo normální nemůže brát vážně. Jestli jde někomu o prachy, tak jsou to ti, co množí papíráky a chtějí si byznys ohlídat. A ty řeči o takzvaném šlechtění a z toho vyplývajích údajných kvalit, jsou k smíchu, sorry."
Jak již jsem zmínila výše - na poctivém chovu s PP se vydělat rozhodně nedá, narozdíl od toho bPP... Jenom samotné krytí PP psem může vyjít třeba na 20 000,- - k tomu cesta třeba i přes půlku světa... Krytí nepapírákem je často zadarmo, nebo co vídám na inzercích mezi 1000,- - 1500,-. O vyšetřeních ani nemluvě...


"Jasný, nemyslela jsem to tak, že náš s PP byl lemra, tak s PP už nikdy... to ne. Spíš jsem to brala tak, že k čemu mi ty papíry jsou, když na výstavy ani chov nechci... Prostě jen mazlíka... A dát za mazlíka 12tis. se mi opravdu nechtělo."
Taky se našim nechtělo dávat za mazlíka 8000,-, tak si koupili bPP za 5000,- a celý dvou letý léčebný proces, který stejně skončil utracením, vyšel zrhuba na 50 000,-... A to se vyplatí!


"Ale lidi v dnešní době nemají peníze takže budou kupovat pořád bez PP: Já mám sousedku, má sedmiletého kluka a moc by chtěl pejska. Smutné je to, že ona nemá ani na toho bez PP. Doba je krutá a zlá a bude bohužel hůř..."
Doba je krutá a zlá - to je pravda, ale vlastnit psa není povinnost. Já osobně bych chtěla vilu s bazénem a také mám smůlu.


"Proc bych mela psy milovat? Jsou soucasti rodiny a maji svoje misto a povinnosti. Miluju svoje deti."
Tohle je jen taková pikantnost, ke které se nedokážu nějak slušně vyjádřit. :D


"Holky a nepřijde vám spíš důležitější v jakém prostředí ty štěnata jsou? jako, že nemají papíry přece neznamená, že ten pes bude špatnej, vždyť i z jednoho vrhu můžou mít někteří PP a jiní už je nedostanou (kosmetická vada, nadpočet atd.) V tomto případě mají stejné rodiče a předpoklady a PP nemají,takže co s nima jako? utratit je,ne?!"

Ani v jednom případě není důvod štěňatům PP odebrat - je to pouhý trik množitelů.


Na závěr jsem si nechala výbornou ukázku toho, proč si prostě psa bez papírů nekupovat... Příspěvky vkládala slečna tak nějak pravidelně do diskuze:


"Já mám psa bez PP. Jorksira a přijde mi chytřejší a vychovanejsi než ostatní."
- Jaké si to vychováš, takové to máš, takže tohle není ospravedlňující argument k podporování množení bPP psů

"Jorksira jsem vždycky chtěla ale v útulku ho neseženeš..."
- Obávám se, že dneska se v útulku dá sehnat kterékoli plemeno... Nebo alespoň voříšek danému plemeni podobné. Bohužel...

"Já ho měla za 2500 Kč od známého plus cesta a základní očkování co neměl."
- bez komentáře

"Tak když několik let chci jorka tak si kvůli někomu nevemu psa z útulku."
- Takhle jsem chtěla bocinu, v útulku zrovna nebyla, tak se holt šetřilo. Ale teď jich je v nouzi taky mraky.

"Můj pes je třeba chytřejší než některý psi z PP. Umi například vyskočit na gauč a necumi a neknuci na něj."
- :)))

"Svyho psa jsem si brala na 10 týdnech a měl jednu tabletu na odčervení a bohužel i ten svrab od kočky od sousedů."
- Jasně, zaplatíme 2500,- za štěně, co nemá ani očkování a ještě budeme léčit ušní svrab... To se také vyplatí!

"Tak on nevypadá jako ostatní jorksiri a vážně mě to netrápí. Je mi jedno že nemá hlavu jako jork."
- tohle myslím také nepotřebuje komentář...

"Nebudu si brát psa z útulku když mám nějakou představu."
- představu slečna měla, stálo ji to peníze a stejně pes nemá hlavu jako york...


To by bylo z mé strany vše. Vyložte si to jak chcete. Neřijde mi ale zkrátka rozumné v dnešní době, kdy jsou útulky přecpaný křížencema, inzerce plný štěňat, tohle dál podporovat - ať jako množitel, nebo jako kupující.

Adoptujte, nebo si vezměte pejska z prověřeného chovu... Nebo se jednou skutečně stane, že se tu budou psy všude toulat jako v Rumunsku, nebo je budou utrácet jako v USA... A to já osobně nechci!


Dočasně jsem se rozhodla uzavřít diskuzi pod článkem. Nebaví mě neustále vysvětlovat a odpovídat na to samé dokolečka jen proto, že někteří lidé maji problém s pochopením psaného textu. Pročtěte si článek třeba třikrát, stejně tak komentáře, navštivte stránku www.stop-mnozitelum.cz a pokud stále budete mít potřebu se na něco zeptat, využijte můj email. Díky za pochopení.
A těch několik nezveřejněných komentářů má na svědomí blog, až se umoudří, jistě se zde objeví.
 

15 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Žebyjá? Žebyjá? | E-mail | Web | 22. listopadu 2013 v 7:12

My kupujeme jen psy s PP. Proč? Ne, nejsme snobové, ani nám nejde o tvar ucha - je to kvůli loveckým zkouškám a následným využití psa. Navíc máme alespoň nějakou jistotu, že rodiče byli testovaní na určitá onemocnění, že štěně má k tomu, k čemu ho potřebujeme dobré předpoklady, že je to !skutečně! to plemeno, které chceme... Stojí to sice nějakou tu kačku navíc, ale myslím, že se to vyplatí. Množírny nepodporuju - masově produkovat psy bez papírů je zhovadilost, pak sou akorát plný útulky voříšků, který nikdo nechce. Když už se stane nějaká ta "nehoda", tak k tomu musí člověk přistupovat zodpovědně a o psy se postarat (třeba je někde udat) a ne, jako když jsme jednou u sámošky našli igelitku plnou malejch štěňat (a ty teď mají/měly následky do konce života)!

2 Rabe Rabe | 22. listopadu 2013 v 7:47

vždy jsem si přála psa a jako prvního jsem dostala fenku z útulku, je s námi přes 10 let a nedala bych na ní dopustit, je úplně jedno jestli jste začátečník nebo zkušený chovatel, psy z útulku nejsou o nic míň psy než papíráci, navíc kdo hledá přítele do života tak nepotřebuje výstavního šampiona a když vidím jak lovečtí psi trpí jako doplňky některých dam zavření v paneláku, tak je to dost smutný pohled, no ale hlavně že mají papíry

3 K. K. | E-mail | Web | 22. listopadu 2013 v 11:00

[] Já si celej život říkala, že až budu bydlet sama a najdu nějaký vyhozený štěně, tak si ho nechám - a za ty dva roky zatím (naštěstí) nic... Ale situaci v útulkách sleduji prakticky denně a je to děs běs.

[Smazaný komentář] Děkuji za tento komentář! Doufám, že třeba někomu otevře oči, že útulkáčci nejsou jen zbídačení nervní agresivní telata.

Jinak znám spousty vořechů, co trpí i u boudy... Tohle bohužel není ani tak o původu, ale o lenosti majitele a takový člověk by neměl mít podle mého žádného psa.

4 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 22. listopadu 2013 v 20:17

Já jen že mi přijde zbytečné si na tom tak zakládat, ale je to každého věc.
Psíci v útulku taky nejsou samá nemoc a špatné chování.

5 K. K. | E-mail | Web | 22. listopadu 2013 v 20:59

[4]: Bohužel je to věc i těch přemnožených psů, které nikdo nechce. Takže pokud se nepřestane bezhlavě množit (a tím myslím i uchovněný PP psy, kteří jsou průměrní a nejsou žádný extra přínos do chovu - já třeba chovat na feně nebudu, nevím k čemu by to bylo dobré, radši seženu 7 útulkáčům domov), dopadne to dost špatně. A kdo to odnese? Zase ti psi.

A psy v útulku určitě nejsou samá nemoc a špatné chování, ale lidé si to bohužel myslí a tak radši koupí "levné" štěně bez papírů a tak to jde pořád dokola...

6 Katy<3 Katy<3 | E-mail | Web | 23. listopadu 2013 v 12:17

Já osobně Tě obdivuji, že máš ještě sílu a snahu to pořád lidem vysvětlovat.
Ti, kteří psy mají rádi a skutečně jim rozumějí to pochopí, ale ten, kdo nechce to nepochopí.

Chtěla bych se vyjádřit k "vysoké" ceně psa s PP. Podle mě jsou v dnešní době peníze velmi důležité a lidé jsou držgrešle tudíž když dají za psa nějakých 20 tis. nedají ho pryč už jen z toho důvodu, že by přišli o peníze (je to sice špatný důvod, ale i tak je to lepší než by se ho zbavovali). Takže chov s PP je aspoň částečným řešením přeplněných útulků.

7 Peťa & psiska Peťa & psiska | Web | 23. listopadu 2013 v 12:37

Máš můj respekt v tom, že se to snažíš lidem vysvětlit. Já nikdy nemůžu najít správná slova.. Každopádně s tebou ve všech bodech souhlasím (a to se mi často nestává).

Alespoň části naší rodiny a přátel se mi podařilo nějak vsugerovat, že pes s PP je lepší volba.. ale musím říct, že to stojí strašné úsilí.

8 Gabriel Decay Gabriel Decay | E-mail | Web | 23. listopadu 2013 v 15:41

Pes jako pes. Já měl psa s PP, psa bez PP i psa z útulku, čistokrevného i křízence a všichni byly stejní.
Byly to mazlíčci do postele, rozmazlení. Každý nás šel přivítat, když jsme se vrátili domů. Všichni měli rádi piškoty a když byly uražení tak se šli vyčůrat do kouta :D
Nelíbil se jim košík na pusu a všichni milovali jízdu autem :D

Mě je jedno jaký je to pes, když se mi líbí. Měl jsem bojové plemeno i malýho rošťáka :D

9 Gabriel Decay Gabriel Decay | E-mail | Web | 23. listopadu 2013 v 15:45

[4]: Já měl pejska z útulku 6 let a strašně jsem to obrečel, když mi umřel. Byl to už starší pejsek - čistokrevný knírač a byl přímo ukázkový vzor slušného psa :D
Teď máme z útulku taky pejska. Kříženec, kterého našli jako malinké štěňátko v lese v krabičce a platí o něm to samé, co o pejskovi nahoře.

10 K. K. | E-mail | Web | 23. listopadu 2013 v 19:30

[6]: Já když tu diskuzi četla, tak se mi tak neskutečně svíral žalůdek a vystřeloval adrenalin, že jsem prostě nemohla jen tak sedět. :D Je pravda, že jsem to párkrát vypla, ale stejně mi to nedalo... Stále naivně věřím, že to aspoň někomu otevře oči.

S cenou souhlasím - a když už se člověk chce papíráka zbavit, "alespoň" ho prodá - popř. se udá mezi kolegy. (Občas na borderách také jsou v nabídce psi s PP, ale hned se jich někdo s komunity ujme)

[7]: Děkuji :) Úsilí to stojí, ale ten pocit, když se to povede je fakt dobrej. :)

[8]: Bojová plemena neexistují :))) Jako to, že pes jako pes je sice pravda, ale když vidím tu situaci prostě, tak mi přijde špatné všechno množit - a následně to koupí podporovat. (A kdyby bylo po mým, zredukovala bych i PP chov).

Jinak - další známka toho, že když člověk chce nějaké plemeno, může ho sehnat i v útulku a ještě udělá dobrý skutek, což je super :) - viz "Byl to čistokrevný knírač". :)

11 Dreamer Dreamer | Web | 23. listopadu 2013 v 22:09

Ja som proti akémukoľvek cielenému množeniu psov, je ich na svete aj bez toho dosť. Mala som psa s PP, mám psa BPP. Obaja sa radi váľali v blate, spali na nohách, dožadovali sa prechádzky kňučaním a milovali sneh. Je mi jedno, akého mám psa, či už je oriešok alebo PP. Pri yorkovi máte jedno, či je PP alebo BPP. Aj tak je to nervná guľa.

12 Jindra Jindra | 25. listopadu 2013 v 15:17

Máme už třetího psa, všichni bez PP. Na žádné výstavy to nepotřebujeme, je to domácí mazlíček. Všichni měli skvělou povahu a přitom každý byl úplně jiný. Papíry sem nebo tam, nevidím důvod, proč utrácet, když to člověk nemá na množení a výstavy.

13 Jindra Jindra | 25. listopadu 2013 v 15:19

Máme už  třetího psa, všichni bez PP. Na žádné výstavy to nepotřebujeme, je to domácí mazlíček. Všichni měli skvělou povahu a přitom každý byl úplně jiný. Papíry sem nebo tam, nevidím důvod, proč utrácet, když to člověk nemá na množení a výstavy.

14 K. K. | E-mail | Web | 26. listopadu 2013 v 1:32

[11]: Budu podporovat "množení" i bez PP psů, ale až ve chvíli, kdy přestanou existovat útulky... Yorky osobně ani neznám, ale věřím, že normální majitel z něho žádnou nervní kouli nevychová... Bohužel si tohle plemeno většinou pořizují "nanynky", které ho mají místo plyšáka...

[Smazaný komentář] Já utratila o 3000,- více, abych nepodporovala týrání zvířat... (Na výstavy se nechystáme, je to jen domácí mazlíček). Další pejsek bude z útulku... Opět z důvodu, abych nepodporovala ten hnus, co se děje.

15 Tai Todd Tai Todd | Web | 5. prosince 2013 v 11:17

Máme dva psy, jednoho s PP druhého bez, oba jsou zdravý, aktivní, chytří, brali jsme je od chovatelů, viděli jsme rodiče obou pejsků. Mě osobně je fuk, jestli má pes papíry nebo ne, jde mi o to, kde se narodil, do jakého prostředí, jak vypadají rodiče a co jsou majitelé zač. Občas mám od některých majitelů psa s pp pocit, že podle nich by každý pejsek bez papírů měl být bezmilosti utracen, protože to jen podporuje množírny a pejsek, který nemá papíry, ale jeho rodiče ano je podle nich stejný odpad. Já to tak mám, mám taky borderku, brala jsem si ji z ranče, její rodiče nahání ovce a koně, viděla jsem je oba, viděla jsem prostředí i jejich papíry a paní majitelka mi dávala info i o sourozencích a pejsků z minulých vrhů ( měli párů borderek víc, kvůli práci na ranči), to že moje fenka nemá papíry bylo to poslední, na čem mi záleželo. Je chytrá, hravá, zdravá, to je pro mě hlavní. Nepodporuju ani jedno, je to moc rozporuplné, ti trvrdí ono ti zase tamto, myslím, že je to tak trošku začarovaný kruh, protože se tyhle dvě strany asi těžko na něčem shodnou, jak sleduji.

16 Útulok Skalica Útulok Skalica | E-mail | Web | 5. prosince 2013 v 12:34

Nebudem sa široko rozpisovať... V útulkoch je toľko čistokrvných plemien.. Od labradorov cez čivavy až po yorkov. Čo vás len napadne. A čo sa týka množiarní... Doporučujem stránku www.lacnesteniatka.sk A aj z útulkáča dokáže byť úžasný kamoš, parťák, inteligentný agility pes, maznáčik do postele, či strážca.. Stačí vyberať s rozumom, a zároveň aj srdcom, a nechať si poradiť od dobrovoľníkov, ktorí tých psíkov poznajú. A práve útulky sú tie, ktoré zachraňujú odhodené fenky z množiarní.... a až tam sa im dostane vhodnej veterinárnej starostlivosti... No, povedala som, že sa nebudem rozpisovať, tak končím. :-)

17 smile smile | Web | 5. prosince 2013 v 12:51

Já mám psa bez PP. :) Jorkšírský teriér, viděla jsem rodiče, i sourozence.  je zdravý, silný. Běhá o 106 a je mu 5 let. S paní udržujeme kontakt stále (s prodejkyní) a nikdy jsme problém neměli. Jednoduše je to miláček rodiny :)

18 K. K. | E-mail | Web | 5. prosince 2013 v 13:05

[15]:  NEznám žádného majitele PP psa, co by považoval bezpapíráky a vořechy za odpad a chtěl je všechny nechat utratit.  Přijde mi hnusné, nezodpovˇedné a sobecké "chovat" a nemít k tomu předpoklady - neznám žádného takového "chovatele" co by své psy nechal testovat, udělal jim paternitu apod. Pokud se vymluvá na nedostatek času na bonitaci, kde vezme čas na dvou měsíční péči o štěňata? Pokud bonitací pes neprošel a nebyla mu kvůli zdravotním problémům či śpatným povahovým rysům chovnost uznaná, mnoźit ho je tuplem hloupost a hnus.

Bordera bez pp je skutečně velký risk - už jen kvůli epi, DKK, DLK, OCD a PRA/CEA - čímž netrvdím, že se to nemůže týkat i tý mý, ale protože rodokmen znám (u bPP vrhu často ukazují padělky PP i nepravé rodiče), tak mohu alespǒn tušit, co se z toho vyklube. ( testy budeme mít někdy v novém roce).

Ono by stačilo prostě bPP štěňata nekupovat za neskutečny prachy, oni by si to množky do příště rozmysleli, když by jim 10 štěňat zůstalo na krku. Ještě rádi by je pak prodali za reálnou cenu - náklady na očkování a čip (kterej stejně většinou štěňatům nedaj, aby ušetřili...) ale pokud lidi budou platit za bezpapíráky tisíce, nikdy to asi neskončí - a pak se budou psi utrácet v utulcích a jsem zvědavá, jak se na to budeme všichni tvářit.

Závěrem chci podotknout, že bych nejraději zpřisnila i PP chovy, tam také neni potřeba, aby každá FIfinka měla čtyři vrhy štěňat.

19 K. K. | E-mail | Web | 5. prosince 2013 v 13:09

[16]:  děkuji za reakci :) ono stačí na FB zadat "plemeno XY v nouzi" a člověk najde kde co :a stačí si vybrat. :) jenže bohužel panuje mýtus, že v utulcích jsou staří a agresivńi psi... Nechápu, kde to lidi vzali.

20 El El | Web | 5. prosince 2013 v 14:37

Dříve to bylo jednoduché: narodilo se štěně a šlo do rodiny...
Dneska se  to pp dost řeší

21 K. K. | E-mail | Web | 5. prosince 2013 v 14:52

[20]:  ono nejde ani tak o PP, ale o to, že psů je víc než potencionálních majitelů. A to není dobré.

22 Lea Lea | 5. prosince 2013 v 15:05

Naše fenka má PP. Není to kvůli tomu, že bychom prostě neměli voříšky rádi, a nemáme ji s PP proto, že jsme snobi nebo něco takového..
Prostě jednoduše jsme tu majitelku znali. Měli jsme zkušenost, že má kvalitní štěňátka, ne tvarem uší, těla a tak..
Dostali jsme ji ZDRAVOU. Zdravou a šťastnou, žila v dobrém prostředí. Očkovaná, odčervená. Je i chytrá, někdy až tak moc, že je chytřejší než my. Není pravda, jak slečna říkala, že psi s PP jsou hloupí.. Prostě.. už nemám slov. Naší Bety je 8 měsíců, a pokud vím, je to ten nejinteligentnější pejsek, jakého znám.
Náš děda si taky pořídil německého ovčáka. Ale bez PP. Tak, odkud si ho pořídil, to byla hotová množírna. Všude štěňata, a to ještě spousta plemen. A není ani tak Rex chytrý, a to ho nechci urážet.. A ani se nemazlí. Vrčí, štěká..

Prostě s tebou souhlasím. Pejsi s PP jsou lepší.. jako lepší :). Můj kamarád má Howavarta s PP, a také je lepší než ten, který ho nemá.

23 K. K. | E-mail | Web | 5. prosince 2013 v 15:09

[22]:  že jsou lespší bych vyloženě netrvrdila, ale pokud vše proběhne jak má, tak mají povahu jakou mít dané plemeno má. Ze psa nejistého původu se může vyklubat kdeco. Ale jak říkám - jak si to člověk vychová... :)

24 Ta-zRozená Ta-zRozená | E-mail | Web | 5. prosince 2013 v 15:44

S PP/bez PP, osobně je mi to jedno. Spíš mě štve, že si díky dostupnosti může psa pořídit každý nezodpovědný magor. Člověk s kynofobií aby pak po ČR chodil ve skafandru a pokud neradi šlapete do hoven, tak rovnou zůstaňte doma!
Jo, řešením by bylo, kdyby byla dostupná pouze PP štěňata za pořádný obnos a on by si to každý dvakrát rozmyslel, zda z něj bude "chovatel" (nebo rovnou "množitel"). Bohužel, nevypadá to na zrealizovatelnou myšlenku.

25 Betty Betty | E-mail | Web | 5. prosince 2013 v 16:35

Tak to je mazec co lidi dokáží vyplodit, jako ona slečna s yorkem... Pokud jde o psy s PP..já třeba chovám křečky a činčily s PP a vím moc dobře kolik stojí peněz kvalitní krmiva a podestýlky...jestli si někdo myslí, že na chovu zvířat se dá v dnešní době vydělat, když je krmivo tak drahé tak je na omylu. Vydělávají na tom jen právě ti co chovají bez PP!!! Můžu vám dát krásný příklad ze života mého: členství v klubu abych měla oficiální CHS mne stojí 200Kč za rok,mám 30 chovných křečků a 30 chovných činčil. Základní krmivo mne pro všechny stojí na dva týdny 1600Kč. podestýlky 600Kč..to je dohromady 4400Kč! a to nepočítám do toho pamlsky, vodu, klece a výbavu klecí, která se musí obnovovat, protože je dřevěná. Jen jedna klec pro činčily mne stála na výrobu 5 tisíc! Jedno mládě křečka musím krmit 4 týdny a prodám ho průměrně za 150Kč a činčilí mládě krmím dokonce 3 měsíce a prodám ho průměrně za 1000Kč (upozorňuji, že to za 3 tis. se narodí tak jednou za 1-2 roky)činčil se mi za rok narodí asi 30, křečků asi 90. Lehká matematika říká, že za mláďata utržím za rok 43.500, ale jen za základní krmivo a podestýlku a členství dám 53.000!!!! a kde jsou pamlsky a kde jsou dřevěné poličky a domečky a hračky? a kde by zvířata bydlela? a co veterinární péče? Myslíte si, že jsou zvířátka celý rok zdravá jako rybky? takže pro všechny co si myslí, že chovem s PP se vydělává,tak jste na OMYLU!!!!!Kdybych to měla všechno spočítat tak každý rok na chovu zvířat tratím tak 20 tisíc Kč! A další příklad - odchovala jsem koťata bez PP, nádherná, umazlená dlouhosrstá koťátka. Prodávala jsem je za 500Kč, za stejnou cenu za jakou jsem koupila rodiče(každého zvlášť). Odčervila jsem je několikrát, vykoupala, vymazlila a sebou jsem jim dalal balíček krmiva a hraček v hodnotě 250Kč, nehledě na to kolik mne stálo kvalitní krmení a písek do záchodku. Kolik jsem tedy na těch koťátkách vydělala? stovku? teď už koťátka nechci a kocoura jsem vykastrovala, je mi líto všech těch koťátek v útulcích a nechci jim zabírat místo.... ale ti co na zvířatech chtějí vydělávat poznáte lehce...Koťata jsou ze zahrady špinava, nemocná, zablešená, nic k vám k nim nedají a chtějí JENOM 3 tisíce, protože čistokrevné s PP stojí mnohonásobně víc a ještě si troufnou tvrdit, že je to čistokrevný ragdoll. Kdo by se chtěl podívat na mou CHS a můj článek o psech s PP a bez...web je nahoře...

26 Betty Betty | E-mail | Web | 5. prosince 2013 v 16:37
27 MH MH | 5. prosince 2013 v 16:56

tady je někdo úplně padlej na hlavu!!:D

Od té doby, co mi před barákem málem ojel hárající fenu na krátkém vodítku, kterou jsem vzala na pouhé nezbytné vyvenčení bezprizorní vořech, už chápu, že se nehoda prostě stát může. V tom případě bych zvážila možnost potratové injekce, pokud bych fenu nechtěla v budoucnu do chovu, uvažovala bych i o kastraci (všechno i s plody prostě pryč). Jestliže bych se rozhodla nechat odrodit, vybrala bych 2-3 štěňata, zbytek bych dala uspat. Je to krutý, ale ještě krutější mi připadají přecpaný útulky, kde někteří psi jsou za mřížemi celý svůj život. Jedno štěně bych si nechala, zbývajícímu bych se pokusila najít vhodný domov mezi známými.

Tak slečno ,,chytrá" veterinář může utratit zvíře jen pokud je agresivní nebo nevyléčitelně nemocné. A to, že nemáš ráda psy není ani z jedné kategorie!
Co se týče takových komerčních plemen jako je jork..si člověk musí pořádně rozmyslet, co chce..my jsme chovali štěňata jak s PP, tak i bez PP (až na jorkšíra vždy po chovných rodičích)..nyní chováme jen s PP, ale nevylučuje se, že zase budeme chovat souběžně..přiznejme si, kdo má chovatelskou stanici (s větším počtem psů) a nedělá to pro peníze? Vyžít se z toho určitě nedá, ale přilepšit si tak krásným koníčkem jako je chov psů je takové dva v jednom.
Myslím, že minimálně 80% chovatelů psů bez PP to dělá úplně se stejnou láskou!:)
Zamysli se nad tím, zda by každé narozené štěňátko nemělo mít přesně takové právo na život jako narozené děťátko, historie ti určitě napoví, není možné vymýtit pro tebe nehodící se psy ze života (viz. německý nacismus)

28 -A -A | 5. prosince 2013 v 18:07

Bože, takový starosti kvůli čoklům, nemít žádného - to je řešení

29 K. K. | E-mail | Web | 5. prosince 2013 v 20:12

[27]: V rámci regulace chovu veterinář taková štěňata utratit může - a ano, udělala bych to, a raději bych nesla trest za svou zodpovědnost výčitkami svědomí, že jsem zabila psy, než že jsem vyprodukovala několik vořechů, kteří budou mít nejasnou budoucnost. Nehledě na to, že bych se v tomto případě rozhodla pro možnost kastrace - ale chtěla jsem nastínit i možnost, kdy někdo proti takovému zákroku je.

Znám jednoho chovatele osobně, co to dělá pro peníze a v životě bych takovej humus nepodpořila, takže tak. ;-)

Jinak, rozhodně žádný psy nechci vymýtit - alespoň ne ty cizí - mluvila jsem jen v případě co bych dělala, kdyby se to stalo mě - když bojuju proti množená, nemohu si dovolit takové chyby dělat. ;-)

[28]: Aby ses nezbláznil/a. Nikdo tě nenutí žádnýho mít. :)

30 K. K. | E-mail | Web | 5. prosince 2013 v 20:13

[29]: *a že se k této možnosti zodpovědní lidé, co kvůli vlastní chybě nechali obskočit fenu, uchylují - vím to a přijde mi to lepší, než každé hárání odchovat 10 štěňat... Jednou se totiž budou utrácet psy v útulku a to je horší, než uspat narozený štěně, který ještě ani nevidí. Takže tak. :)

31 K. K. | E-mail | Web | 5. prosince 2013 v 20:16

[27]: Jo a jinak - pokud vlastníte chovatelskou stanici a množíte pod ní bezpapíráky, tak je to trestný čin. ;-)
"nyní chováme jen s PP, ale nevylučuje se, že zase budeme chovat souběžně.." Doufám, že vám napařej pořádnou pokutu.

32 Žebyjá? Žebyjá? | E-mail | Web | 5. prosince 2013 v 20:54

Pročítala jsem několik diskuzí na tohle téma a příde mi, že některým lidem mozek sestoupil někam hodně dolů. Upřímně, já bych volila buď mezi psem s PP nebo s tím z útulku popř. pouliční "nehoda" směskou. Takový ty kecy, jakože ten pes je vlastně totálně čistokrevnej, rodiče sou bombový, akorát nejsou uchovněný.. no, může na tom bejt něco pravdy, ale z 99% jsou to jenom kecy. Stejně jako pohádky o "nadbytečnejch" štěňatech a podobně. To už ať se mnou radši majitel jedná na rovinu a bez vytáček řekne, že se mu fena někde zaběhla a nechala se sprsknout.

Nechápu, jak může někdo dát za štěně bez PP 5000,- a podobně. To je debilita. Když už teda řvu, že na psa s PP nemám, tak si přece nemůžu pořídit toho bez PP za víc jak polovinu ceny papíráka... Nechápu to, měla jsem za to, že štěňata z náhody se prodávaj max. za cenu očkování atd. Jináč mi to zavání množírnou.

33 Terez Terez | Web | 5. prosince 2013 v 21:09

V srpnu jsem si přivezla štěně, ani vlastně nevím, kdo je otec (matka je jezevčice), ale je to ten nejlepší pes na světe. Přivezli mi ho tací dva mladí lidé a ani tu pitomou flašku vína za něj nechtěli. Když jsme odjížděli, holčina co nám ho dala brečela radostí, já brečela taktéž :D

Já osobně psa s papíry nepotřebuji dokud vím, že se nebudu věnovat chovu, výstavám..., ale pokud se někdo tak rozhodne, nic proti tomu nemám, každý psa využije jinak, důležité je, aby mu vždy projevoval dostatek lásky :)

34 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 5. prosince 2013 v 21:13

Můj názor je, že není nad voříšky. My máme dva. Jeden je kříženec jezevčíka a mě neznámého loveckého plemena. Koupili jsme ho jako štěně v trhu asi za 150 Kč. Je to hezký, inteligentní (až vychytralý) a akční pes. Můžu s ním podnikat procházky jak dlouhé chci a stejně se neunaví. Už bych ho nevyměnila.
Ten druhý je už starý a je to už takový směs, že už ani není poznat, co to bylo původně. Je už asi 12-13 let starý a pořád běhá a skáče a je relativně zdravý. Dokonce se i pere s velkými cizími psi a utíká pod vratama. Kdo ví, co venku dělá.

35 K. K. | E-mail | Web | 5. prosince 2013 v 21:33

[33]:  ale ty sis vzala křížence od lidí, kteří na to nevytřiskávají peníze a to mi přijde naprosto v pořádku :)

[34]:  však i já se nemůžu dočkat, až situace dovolí a já si adoptuju  nějakou směsku ;)

[32]:  :)

36 Míša Míša | E-mail | Web | 5. prosince 2013 v 21:55

Máme fenku po PP rodičích, ale je bez PP. (V té době u nás nikde jiný nebyli.)  Má pár genetických nedostatků, jako že jí chybí cecek. Je od 7,5 let slepá, má alergie úplně snad na všechno. Když to vidím, netroufla bych si koupit s PP. Všichni voříšci před tím byli zdraví a krásní. Jsem proti účelovému množení psů jak s PP tak bez.

37 ANA ANA | Web | 5. prosince 2013 v 22:05

My měli samý voříšky. Jeden byl možná howawart, tedy ne voříšek, ale nevím to jistě, protože byl nalezenej. Zlatej pes.Další byl kříženec křížence vlčáka a nejhodnější pes pod sluncem, tedy aspoň pro nás nejhodnější, věřím, že těch bezvadných zlatých pejsků je spousta.
Pořídit si psa, to je především zodpovědnost a pak teprve spousta radostí. Jestli si někdo myslí, že půjde jen o ty radosti, tak je vedle... ať jde o psa s PP, bez PP nebo voříška.
A někteří psi jsou chytří sami o sobě, bez podílu výcviku nebo výchovy, prostě to mají v sobě. Ale výchova je nutná, jestli někdo nechá svého psa dělat si, co chce, brzy spláče nad výdělkem.
Co mi vadí, podobně jako tobě, pejskové v útulcích. Což jsou asi důsledky oněch množírech, útoků na city přes děti.
(Tedy, nevadí mi pejskové v útulcích jako takoví, ale fakt, že tam končí.)

38 K. K. | E-mail | Web | 5. prosince 2013 v 22:16

[25]:  Děkuji za názorný příklad s cenami! Na webovky zajdu mrknou. :)

[24]:  To je bohužel pravda, takový případů znám spousty. A jsou schopni se hádat, že jejich pes je hodnej nebo že výchovu nepotřebuje, protože má akorát hlídat dům.

[36]:  Smutná zkušenost, snad alespoň někoho odradí k udělání takové chyby. Nutkno podotknout, že se to samozřejmě může stát i v registrovaném chovu, to aby mě zase někdo nechytal za slovo.

[37]:  Tak tak :)

39 Giania Giania | 5. prosince 2013 v 23:36

My vždy měli bezpapíráky, byli to ti nejlepší psi na světě a já je milovala. Teď máme papíráka a co chvíli mám chuť toho zmutovaného blba nakopnout. Zlatínaši nalezenci...

40 Monnie Monnie | Web | 6. prosince 2013 v 10:08

Mě tohle rozlišování psů s PP a bez PP přijde fakt nesmyslný.Ano, možná mají předky, kteří byli krásní, uměli hodně věcí ale to je jako u lidí. Třeba mají oba rodiče vysokou a dítě se narodí úplně vypatlaný. Každý jsme jiný a u psů to někdy tak je taky ;)

41 Ellie Ellie | Web | 6. prosince 2013 v 11:17

My jsme viděli leták v útulku, že se narodili na určité adrese štěňata, ale 3 už utratili a jedno si nechali. Tak jsme si pro něj okamžitě jeli. Je bez papírů, prostě štěně do ruky. Nerozlišuju psy podle papírů. Co to do čerta má být:D
Mám psa proto, protože ho miluju. Nikdy v životě bych ho nevyměnila za psa s papírama, jen kvůli tomu, že tenhle je "vořech." Proč to lidi tak řeší?
Psy potebují lásku, tak jako lidé.
Aneb, jak se říká.. "Pes, kterému naplníš misku, je ti vděčný více, než člověk, kterému zachráníš život."

42 Katy<3 Katy<3 | E-mail | Web | 6. prosince 2013 v 12:28

[40]: Asi jsi si to nepřečetla nebo to nepochopila... Absolutně to není stejné jako u lidí.
1) Mezi lidmi (většinou) Nedochází ke "křížení" v rodině, kdežto u psů bPP jo, protože právě neznáme příbuzné a předky.
2) bPP jsou poměrně "nenároční" na finance, tudíž je lze produkovat ve velkém a vznikají množírny.
3) Navíc útulky jsou přecpané, ale jen vyjmečně se tam dostane nějaký papírák...
4) Jestli chceš určité plemeno, tak ho koupí psa bPP mít nebudeš, protože jsou to převážně voříšci....

43 K. K. | E-mail | Web | 6. prosince 2013 v 14:07

[40]:  Tady ale nejde o žádnou kŕasu předků, ale o to, že jsou psi přemnožení a že tyhle ŕadoby chovy nejsou nijak hlídané a proto se mezi sebou pak kryjí psi nemocní, příbuzní atd. A kdo to odáší? No samozřejmě ti psi a pár nešťastných majitelů - vit komentář Míši výše.

44 Betty Betty | E-mail | Web | 6. prosince 2013 v 14:45

Není zač :)
A ještě chci podotknout k oříškům. Ano jsou to nejmilejší psi na světě, já měla dva takové, které nám darovali a dožili se 14ti let, ale proč v útulcích zůstávají převážně oříšci? Protože nejsou tak hezcí jako psy nějaké rasy, zdědí po rodičích jedno ucho sem jedno tam, divnou opelichanou srst, protože jeden byl kudrnatý a druhý drsnosrstý, vykulené oči a křivé zuby a povaha, tou si nikdo nemůže být jistý. No komu by se takový ořech líbil? Jako štěňátko je ještě roztomilý, ale jak vyroste a zestárne tak lidem není líto ho vyhodit na ulici jako třeba roztomilou čivavku. Přitom jeho rodiče mohli být krásní papíráci, ale prostě jejich potomek je škaredý kříženec. Proč množit škaredé psí křížence, když lidi dlouhé roky pracovali na tom,aby psí rasy vypadaly a chovaly se podle jejich představ? Množit bez PP je holý nesmysl. Ničí se tím ty dlouhé roky křížení různých psů až vznikla nějaká rasa a roky hlídání si rodokmenu, aby štěňata byla kvalitní, zdravá a byla podle standardu. Dělat vořechy ze dvou nějakých psů umí každej...

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama