Proč psa s PP?

4. listopadu 2013 v 2:20 | K. |  Kynologické plky
Začneme popořadě. V první řadě objasním, jak jsem na tom vlastně já. Mám jezevčíka, který je bez PP. Naštěstí nepochází z žádné množírny. Panička jeho maminky byla pohodlná a nenechala svou fenku složit lovecké zkoušky, proto neprošla bonitací. Byl to jediný vrh z kterého vyšlo jen jediné štěňátko. S láskou odchované.

Borderku jsem si pořídila s PP. Měla jsem k tomu spousty důvodů, a ty se vám teďka pokusím stručně vysvětlit, abyste pochopili, že PP není pouze papír na výstavy.

Co je vlastně PP? PP je průkaz původu. Můžete si zjistit vše o předcích daného plemene. Já budu veškeré příklady uvádět právě na border koliích.Každý pes, či fena musí projít nejprve bonitací. Zde se posuzuje povaha (chtěli byste agresivní borderku, když všude píšou, jak je to hodný pejsek vhodný k dětem?), exteriér (nechci přece, aby mi z vybraného plemene vyrostlo něco, co ani tak nevypadá) a především zdraví. Psiska na sebe přenášejí všelijaké vady a nemoci. Zde se dbá na to, aby se nemocní jedinci do chovu nepustili. Má teta mého vysněného štěňátka epilepsii a oslepla, protože má dědičnou vadu, která se na ní přenesla? Pořídím si takové štěňátko? Půjdu do rizika, že mi třeba oslepne taky? Že bude dostávat ošklivé epileptické záchvaty? (Samozřejmě, zdraví neovlivnímě úplně, ale můžeme se ledacčemu vyvarovat).


Pokud vidíte inzerát: "Prodám štěňátka po rodičích s PP, bez PP", tak proč nemají taky papíry? Buď byli páníčci líní a pohodlní (o výdajích za uchovnění psa se teprve dozvíte) nebo ti psi bonitací neprošli, protože prostě něco nebylo v pořádku. Jasně, pokud byli páníčci líní, můžou to být naprosto skvělí zdraví psi, ale nikde to na papíře nemáte.

Dalším problémem, který se týká "chovu" bezpapírových psů jsou množírny. Netýká se to každého, ale tím, že se takoví psi kupují, se vše akorát podporuje. Co je vlastně množírna? Lidé často mají několik fen všelijakých plemen (záleží co frčí - takže většinou čivavy, yorkci apod.) a při každém hárání fenečku nakryjí. Představte si, především vy holky, že byste porodily dítě a hned byste zase otěhotněly... A takhle pořád dokola... Často navíc si tito množitelé nelámou hlavu s tím, kde psy mají... Jsou zavřený v kleci, nemocný, vypelichaný... A po čase umřou, protože to prostě nezvládnou. A nevymýšlím si, zkuste chvíli sledovat nabídky útulku. Tam je takových "vysloužilých" fenek mnoho a opravdu na ně není hezký pohled... Tím, že si takového pejska, byť s dobrým úmyslem, pořídíte, akorát tyhle lidi podporujete...


A teď k těm cenám... Přijde vám štěňátko drahé? A víte proč stojí o pár stovek víc, než s PP?

Náklady na odchov vrhu psů bez PP:
- očkování a odčervení: 400,-
- strava: 300,-

Celkem tedy majitel neregistrovaného vrhu "utratí" 700,- za štěňátko. Taková borderka stojí kolem 5000-7000,- , tak si spočtěte, kolik na tom chovatel vydělá...


Náklady na odchov vrhu psů s PP (které jsou podle mých posledních informacích už mnohem vyšší) Jinak borderku s PP seženete od 6000,-, průměrná cena je pak 8000,- - 10 000,- :

Nejprve musí majitel uchovnit fenu, k tomu jsou potřebné zdravotní testy:
- DKK: 2 500,- (+DLK: 700,-)
- PRA: 560,-
- CEA: 3 600,-
- TNS: 1 400,-

Pak následuje bonitace. Pokud nejste členové klubu (kde se platí ročně členský poplatek 500,-) vyjde vás na 1500,-

Dále:
- založení CHS: 2000,-
- krycí list: 500,-
- krytí: 15 000,-

Každé štěňátko musí pak mít:
- PP - 180,- (plus poštovné)
- Čip a petpas - 600,-
- odčervení a očkování: 400,-
- strava: 300,-

Vidíte zřejmě sami ten rozdíl a netřeba k tomu něco dodávat. PP nemáte na výstavy. Můžete ho strčit do šuplíku a už ho nikdy nevyndat, to záleží na vás.


Pokud jste majiteli psů bez PP nebo neuchovněných s PP a plánujete je nakrýt, rozmyslete si to, prosím! Podívejte se, kolik takových voříšků, nepovedených čistokrevných a dalších je v útulku. Fenka opravdu žádnou ztrátu neutrpí, pokud za svůj život štěňátka mít nebude. Má cenu přivádět na svět další a další štěňátka, která majitele omrzí jen proto, že v dospělosti to nakonec nevypadá tak jak mělo? Nebo když zrovna nikdo nebude mít zájem o pouliční směsky, co se štěňátky pak uděláte?


Často říkáte: "Nejsme tak bohatí, abychom si mohli pořídit psa s rodokmenem!" Jasně, já to chápu, on ten výdaj za pořízení je veliký. Ale máte aspoň trošku šanci, že ušetřené peníze za psa bez PP nenastrkáte do veterináře, protože vám pes začne po dvou letech pajdat... (Samozřejmě se to může stát i u toho s PP!). Navíc, on ten rozdíl není moc velký... Takový jezevčík bez PP stojí úplně stejně jako s PP... Včera jsem dokonce viděla krásné PP čivavy - dokonce o 2000,- LEVNĚJŠÍ než bez.

Pokud navíc nemáte pár stovek navíc, budete mít možnost se o pejska starat? Kvalitní žrádlo, případný veterinář? (Když měl náš jezevčík úraz, stálo to moje rodiče 40 000,-). Také se stává, že se narodí štěně s nějakou etriérovou vadou (třeba u rhoderského ridgebacka křivý pruh na zádech) - a takové štěně seženete levněji.


Jinak, dejte si pozor na následující lži:
"Štěňátek se narodilo moc, proto zrovna tohle nemá PP!" - takto to chodilo před lety, dneska dostane PP úplně každé štěně z vrhu, i kdyby se jich narodilo 30.
"Štěňátko nedostalo papíry, protože má vzhledovou vadu!" - také není pravda. Jako v případě výš, i takové štěně dostane papíry, jen bude rovnou označené za nechovného.


Nechci nikomu vymlouvat voříšky, ani nic podobného. Jsou to stejní miláčci jako PP psi. Můžete je mít rádi stejně, bez rozdílu. Jen prosím, nepodporujte chov bezpapírových a zajděte do útulku! Tak je spousty dospělých čistokrevných pejsků. Pokud se bojíte dospělých, štěňátek je tam také mnoho.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama