Rotunda narození Panny Marie v Holubicích

9. listopadu 2013 v 1:26 | K. |  Výlety
V Holubicích jsme udělali krátkou pauzu při cestě ze Zájezdu. Rotunda byla bohužel zamčená a pána s klíčemi jsme nenašli, takže přináším jen pár informací a fotek.


Trocha těch faktů...

První doložená zmínka o obci pochází z roku 1204. Kapitula Pražská tehdy dostala Holubice od Přemysla Otakara I. Poté často měněly majitele.

Nemají vlastní poštu a až do druhé poloviny 19. století neměly ani školu. Děti chodívaly do školy v Minicích. V zimě pak zůstavaly v Holubicích a vyučoval je místní krejčí. V roce 1868 byla kvůli vzrůstajícímu počtu žáků škola zřízena.

Nachází se zde jezdecký areál, rybářský oddíl a klub Sokol Holubice. Je zde také Sbor dobrovolných hasičů.

Více než 782 roků je s obcí spjato nezaměnitelné panorama kostela - románské rotundy. Její poutní tradice sahá do daleké minulosti a je opředená zázraky a pověsmi. Ve středověku byla zasvěcena pravděpodoně sv. Kateřině, jak vyplývá z nástěnných maleb v pol. 14. století, které byly odkryty a restaurovány ve vstupní kobce pod věží.

Fresky uvnitř pravděpodobně zanikly při jeho opravě v roce 1865. Zachovaly se jen zbytky postav světců ve špaletách gotických oken. Můžete zde vidět restaurované středověké fresky, které mají dvě vrstvy - ve spodní byly postavy církevních otců (sv. Augustin, Ambrož, Jeroným a Řehoř).

Přesné údaje o založení kostela nejsou, ale existuje doklad z roku 1224-1225, že v kostele Narození Panny Marie bylo provedeno zasvěcení rotundy právě této světici.

Z té doby pochází pečeť biskupa Pelhřima vytlačená v bílém vosku a další sv. ostatky ukryté v původním oltáři.

Nejmladším přístavkem je sakristie na severní straně. Vznikla pravděpodobně v barokní době, kdy nahradila menší stavbu. Kdysi zde byl menší stůl, krytý kamennou deskou. Apsida je osvětlena třemi okny, později goticky upravenými. Okna mívala na skle malby, nepatrný kousek se zachoval a je v Národním muzeu.

Na zvonici údajně zůstaly dva původní zvony, sv. Václav a sv Mikuláš z dílny pražského zvonaře Löwa z roku 1666.

Fotodokumentace... 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama