Skutečně existují nadpočetná štěňata?

4. listopadu 2013 v 2:38 | K. |  Kynologické plky
Po dlouhé době jsem vyplodila další kynologický plk! Sama jsem se díky tomu dozvěděla spousty nových informací, takže pokud i vy máte zájem se trochu obohatit, hurá do čtení! :)Párkrát jsem zaslechla, že množitelé bezpapíráků a nezodpovědní chovatelé tvrdí, že právě "tohle" štěně nemá PP, protože bylo poslední z vrhu, popř. má nějakou vadu, je nejmenší... Samozřejmě, že všichni jeho sourozenci průkaz původu mají...

Tuto zkušenost mají i dvě komentující na mém blogu, zde si dovoluji citovat:
Eloush Prdloush I. - "Jessie je zlatý retrívr bez papírů. Všichni její sourozenci měli papíry, ale Jessie se narodila jako poslední a už byla sedmá nebo kolikátá a té už papíry neuznali (v tom se přesně neorientuju, jak to tehdy přesně bylo a proč). Je pravda, že je teď hodně malá na dospělého retrívra..."
Nikolas - "Tak to nevím, my máme taky retrívra a je bez papírů, zatímco všichni jeho sourozenci (až na jednoho, který se narodil úplně poslední) je mají."
Také jsem se zeptala lidí, kteří žijí v domění, že PP se nedává každému štěněti z vrhu:
Denny - "Také jsem si původně myslela, že se PP dává jen některým psům. Hodně jsem na inzerátech viděla texty typu: "Štěne přebývalo" apod. Dříve jsem tomu věřila, teď se tomu jen směji."
Katy "Mně to tak řekla mamka a ani nevím, proč jsem tomu věřila. Sice mi bylo divné, že jedna známá co má chovnou stanici prodává třeba všech devět štěňat s papíry, ale nějak jsem se v tom nerýpala."

Na všech možných stránkách, které se snaží dělat osvětu a odradit kupující od "levných" bPP štěňat se dočteme, že nadpočetná štěňata jsou hloupost, že PP dostane celý vrh. Což je samozřejmě logické - představme si, že se vám narodí trojčata a třetímu miminu nebude vydán rodný list, protože je poslední. A průkaz původu u psa je vpodstatě rodný list.

Není to žádná vstupenka na výstavy, ani žádná 100% záruka zdraví. Máte jistotu, že jedinec je skutečně zástupce dané rasy, že by měl mít správnou povahu a exteriér. Víte, že rodiče štěněte nejsou třeba sourozenci. Nic víc, nic míň.


Nadpočetná štěňata jako taková skutečně existovala. Bylo to (pokud se nepletu) před revolucí. V tu dobu se opravdu z vrhu vybíralo, tuším, 5 nebo 6 nejlepších štěňat a zbytek se dával uspat, aby kojení pro fenu nebylo tak náročné. V současné době ale zákony nedovolují taková štěňata uspávat. Už tehdy takto vznikali bezpapíráci, protože chovatelům bylo proti srsti ukázat prstem na pár štěňat a říct: "Tihle jsou nejhorší, ty utraťte!" Moje babička, která v tu dobu odchovala vrh NO tato štěňata schovala do koupelny, aby vet, který přišel tetovat, je neutratil.

V současné době se ale PP - neboli průkaz původu vystavuje každému štěněti z vrhu. PP štěňata dostanou za předpokladu, že rodiče - fena i pes prošli bonitací (uchovnění - každý klub si klade své podmínky - různá vyšetření, výstavy... - záleží na konkrétním plemeni) a vrh je odchován pod registrovanou chovatelskou stanicí. Zároveň musí být vystaven krycí list.

Štěně, které má nějakou očividnou vadu, je rovnou označené za "nevhodné do chovu". Říká se mu "na mazlíka" a chovatelé je prodávají za nižší cenu, ale PP samozřejmě dostane.

To všechno má ale jedno velké ALE!


Díky bližšímu zkoumání "nadpočetných štěňat" jsem objevila poměrně zajímavou věc o které jsem doposud neměla tušení.

Každé plemeno má svůj klub (popř. kluby), pod kterým musíte chovat, aby psům byl PP uznaný. A v některých klubech skutečně pojem "nadpočetné štěně" existuje. To se v praxi projevuje tak, že je určen limit štěňat a za ty "nad" musí chovatel platit poplatek, aby jim bylo PP vystaveno. (Což mi teda hlava nebere, ale budiž.) Počty štěňat a výška poplatku se pak různě liší.

Zatím jsem vypátrala, že se to týká těchto plemen - pokud víte o dalších, sem s nimi! (dodávám citace z oficiálních stránek klubů - prosím i ty, co daná plemena chovají, aby se případně vyjádřili, zda je informace stále aktuální):
Americký kokršpaněl (V případě odchovu 7-mi a více štěňat je chovatel povinnen zaplatit 100,-/300,- - pro nečleny - za každé nadpočetné štěně.) Zdroj.
Barváři (Konkrétní údaje se mi nepodařilo vyhledat - podle dostupných informací je "povoleno" 6 štěňat - další jsou nadpočetná, výši poplatku netuším.)
Český fousek ( a) fena, která splnila podmínky pro zařazení do chovu smí mít ve vrhu 6 štěňat; b) fena, která je hodnocena z exteriéru jako "výborná" a má úspěšně absolvovány VZ, MFH či MDrK minimálně ve III. ceně, může mít ve vrhu 8 štěňat - vrh se nepovažuje za nadpočetný; c) poradce chovu může povolit nadpočetný vrh 7 štěňat u fen, které nejsou výborné ani všestranné za těchto podmínek: fena musí mít absolvovány PZ v I. ceně, fena musí být vyhodnocena na výstavě jako "výborná" nebo "velmi dobrá", fena musí mít kohoutkovou výšku alespoň 59cm, nesmí se jednat o první vrh feny, nadpočetné štěně smí být ponecháno až nejdříve ve druhém vrhu, aby byl znám stav osrstění feny v době kojení štěňat... Za každé nadpočetné štěně zaplatí chovatel stanovený poplatek 1000,-) Zdroj.
Hrubosrstý a Maďarský ohař (Podle zákona na ochranu zvířat proti týrání je zakázáno utrácet tzv. nadpočetná štěňata, nebo štěňata, která vykazují nežádoucí exteriérové znaky pro dané plemeno. Za deváté a každé další štěně zaplatí chovatel klubu poplatek 2000,-.) Zdroj.
Jagdterrier (Za každé nadpočetné štěně, tzn. sedmé a další, bude klub vybírat poplatek 1000,-) Zdroj.
Pointer a Setter klub - Anglický setter, Golden setter, Irský červenobílý setter, Irský setter, Pointer - (Poplatek za každé 7. a 8. štěně je 200,-, za další je to 1000,-) Zdroj.
Retriver - Curly Coated, Flat Coated, Golden, Chesapeake Bay, Labrador, Nova Scotia Duck Tolling (Pokud se narodilo více jak 6 štěňat, poradce chovu na základě "Hlášení" zašle chovateli složenku na částku rovnající se 200,- za každé nadpočetné štěně. - toto platí v klubu "Klub chovatelů loveckých slídičů", v "Retriever klubu CZ" žádné takové podmínky uvedené nejsou.) Zdroj.
Výmarský ohař (Ve vrhu smí být ponecháno max 6 štěňat. Nadpočetná štěňata může povolit pouze poradce chovu, v případě, že o tuto skutečnost bylo požádáno před vrhem a to pouze u zahraničního krytí v případě předpokládaného přínosu pro chov VO.) Zdroj.
Welsh springer spaniel (Konkrétní počty štěňat a výšky poplatků se mi zatím nepodařilo dohledat.)


Takže se skutečně může stát, že chovatel nechce poplatky/poplatek platit a štěňata nějakým způsobem zatají (jak moc je to v praxi proveditelné netuším, ale lidé jsou vyčůraní až až) a pak je prodá bez průkazu. Což mě osobně je dost proti srsti a neuznávám to. Správný chovatel má totiž chovatelský záměr - jde mu především o kvalitu plemene - snaží se produkovat co nejzdravější jedince, kteří svou povahou i exteriérem 100% odpovídají standardu. A pokud prodá takového pejska bez průkazu, už se zde nedá o žádném chovatelském záměru mluvit, protože ze svého odchovance udělal "křížence" (kynologie neuznává pojem čistokrevný pes bez PP - čistokrevný pes je jen ten, kde můžete doložit původ, tedy PP - je to tak, ať chceme nebo nechceme). Pro mě je to takový "seriózní množitel" a psa bych si od něj rozhodně nekoupila. Zároveň také takový člověk porušuje zákon - protože jako majitel CHS pod FCI nesmí produkovat štěňata bez PP.

Čistě teoreticky tedy obě komentující, které jsem citovala výše, mohou mít psy z PP vrhu, ale v tom případě chovatel porušil zákon a dopustil se podvodu.

Mimo jiné jsem se setkala se zvláštní chovatelkou, která nechala PP vystavit všem štěňatům, ale prodávala zvlášť jak psa, tak rodokmen. Takže jste si mohli vybrat, jestli dáte 15000,- jen za psa nebo k němu za 5000,- přikoupíte PP. To mi přijde jako stejná čuňárna jako zatajovat štěňata.
PP je součástí psa a pokud se jednou člověk rozhodně chovat, měl by ke všemu přistupovat 100% zodpovědně.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HuskyW HuskyW | Web | 6. prosince 2013 v 21:10 | Reagovat

Tak to taky nechápu...když už vrh, tak PP všem. A když už prcka prodávám, tak je přeci i výhodnější prodat za plnou cenu s PP (plus třeba ty dvě stovky dát klubu), než za nějakou nižší bez PP. Tam to bude spíš o těch množitelích...
Jako haskouňář navíc mám zákaz produkovat štěňata bez PP a to snad mají všechna plemena...

2 K. K. | E-mail | Web | 7. prosince 2013 v 14:15 | Reagovat

[]  Ono je to tuším i v zákoně, že člověk nesmí produkovat bPP, když má chovku. Jsou to vyˇcůraní množáci a lidi jim to baštěj...

3 Dadka Dadka | 10. března 2015 v 15:21 | Reagovat

U žádného plemene nemůže být v dnesní době štěně, které by nedostalo PP (samozřejmě odchováno dle platných řádů klubu pod který spadá na chovných jedincích). Je to dáno mezinárními podmínkami FCI a zápisním řádem ČMKU.
U Českého fouska již není stanoven maximální počet štěňat ve vrhu, ani poplatek za "nadpočetné" štěně.

4 K. K. | E-mail | Web | 10. března 2015 v 16:12 | Reagovat

[3]: Pokud jste článek pozorně četla, tak jistě víte, že je v něm napsané to samé (a to, že každé štěně PP dostat musí, pokud nechce "chovatel" podvádět) - poplatky za "nadpočetná" štěňata jsem si z prstu nevycucala, cituji přímo dané kluby.

Za upřesnění k Českému fousky děkuji, článek jsem psala cca před 3 roky (byl už na mém předchozím blogu), takže se mohlo ledacos změnit. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama