V zajetí Facebooku?

3. listopadu 2013 v 22:34 | K. |  Plkám
Sem tam se najde někdo, kdo si zruší (resp. deaktivuje - protože podle mých posledních informací to zkrátka definitivně smazat nejde) svůj profil na "proklaté" sociální síti a pak hlásá do světa, jakej je borec a ostatní ho virtuálně poplácávaj po ramenou a přitakávají, jak je to hrozně osvobuzující pocit...
Osvobuzující pocit od čeho, proboha? Co vám to modré "zlo" tak děsného provedlo?

Když jsem ještě měla mobil s kreditem, objevila jsem ICQ. Bylo to dobré, protože jste viděli, kdo je zrovna teda online a když se doma člověk nudil, dalo se s kamarádem rychle domluvit na nějaké aktivitě a prakticky zadarmo. Pak se ale zrodil FB a většina uživatelů na staré dobré ICQ zanevřelo.
Rozhodla jsem se, že si ten profil také založím. Nikoli za účelem nějaké seznamování s úchylama (prý je to "ráj úchylů" - já si za celých těch asi 5 let nepamatuji, že by mi psal někdo cizí).

A tak jsem se rozhodla vypsat (po vysvětlení, proč nepoužívám jiné komunikační prostředky) jeho výhody a proč mi přijde dobrý... Klidně mě ukamenujte - závisláka jednoho...

Proč ne alternativa?

Emaily nesnáším. Neustále mi totiž chodí nějaký strašně debilní reklamy a spamy, takže kolikrát si ani nevšimnu, že mi někdo něco psal. Nehledě na to, že po nějakých 20 zprávách v tom mám prostě bordel a nedaří se mi často dohledat "historii". Znám to moc dobře, protože je pár sběratelek hraček z KS, se kterými si píši právě přes emaily a je to obtížné.

Mobil téměř nepoužívám - sice mám neomezený paušál, ale nesnáším telefonování. Nevím proč, prostě mi to vadí. Když jsem tedy doma a chci někoho nutně kontaktovat, jdu se nejprve podívat na FB, zda tam není. A pokud ne, tak tedy píši SMS, popř. i se ukecám k tomu zavolání, ale protože mám podobně naladěné kamarády, zpráv si většinou nevšimnou a zvonění neslyšej. :D

Dopisy píši ráda, ale představa, jak sedím v pátek večer doma a chci se jít bavit, vezmu tužku, papír - napíšu kamarádce: "Pojď na pivo"... Asi ne, že? Navíc se svou ukecanou povahou, kdy si s jednou právě mimo Prahu bydlící slečnou píšeme dost často, by se to jaksi finančně nevyplatilo.

Rychlá komunikace

Nesbírám přátelé jako pokemony, takže můj profil tvoří - blízcí kamarádi a "kolegové" z okruhů mých zájmů (pár fanclubáku od Chinaski, Kluse, majitelé borderek) a osobní profily mých oblíbených hudebních a hereckých umělců.

Z toho je několik lidí, se kterými si pravidelně píšu - kamarádka, která bydlí asi 200km od nás a do Prahy jezdí jednou za čas. A v dobách, kdy se učila na státnice neměla už tuplem čas chodit někam ven. Kamarádka ze základky, která je věčně nemocná, nebo je ve škole, popř. se učí doma a málokdy se ji někam chce. Přítel, kterému když něco chci a je zrovna v práci, tak se většinou nehodí mu telefonovat. (Nehledě na to, že mobil využívám opravdu minimálně). Zde mu zanechám vzkaz, který si přečte. No a pak brácha, který mi přináší pravidelné zprávy z rodinného kruhu, kde už nějaký pátek nebydlím.

S kamarádkou si navíc často posíláme "bizarnosti". Je to taková naše zvláštní záliba, ale vpodstatě soutěžíme, kdo z nás na internetu najde něco absurdnějšího. Přemýšlím, jak by to vypadalo, kdybych ten odkaz přepisovala do dopisu...

Pozvánky na akce

Tyhle všelijaký události mi přijdou dost fajn. Díky tomu, že si vybírám, koho mám v přátelích, mi chodí opravdu jen to, comě zajímá. Jasně, tenkrát bylo dobrý dostávat ve worldu naťukané barevné papírové pozvánky na oslavy narozenin, ale teď se třeba nedovedu představit, jak mi kapela Chinaski píše dopis, abych se dostavila na fanclubáckej sraz apod.

Na většinou věcí se sice domlouváme se všemi osobně a pak si to jen ve zprávě/nebo teda tím mobilem potvrdíme, ale při tom množství je fajn to mít někde zaznamenaný. A já si diáře vést prostě neumím. (Jeden jsem dostala k Vánocům a za celý rok jsem do něj udělala jeden záznam).

Takže ano, vyhovuje mi, že mi chodí termíny divadelních představení, koncertů, čtení, výstav... na jedno místo a nemusím se proklikávat jednotlivýma www stránkama, a to mi ušetří velkou část času.

"Charita" a pomoc

Teď mi to asi, odpůrci "fejsbůčku", neuvěříte, ale je tomu tak. Ne, fakt tím nemyslím: "Za každé sdílení nemocnému Jiříčkovi pošle stát korunu", ale jedná se o pomoc ztraceným a nalezeným psům. Existuje pár velmi dobrých stránek, kam admini i obyčejní lidé pravidelně postují fotky a informace ohledně psů, kteří se zaběhli.

A čtenáři pak podle lokalit sdílí dál. Kolikrát až koukám, jaké množství lidí se toho chytne a podle veškerých informací to má smysl - psi se právě díky tomu často najdou podstatně rychleji, než za pomocí letáčků na sloupech elektrického vedení...

Zabiják "nudy", zajímavosti a legrace

Jo, najdou se chvíle, kdy prostě nemám co dělat. Většinou se to stává buď pozdě večer, nebo před nějakou akcí, kdy už mám vše hotovo (jako vylítanýho psa, uklizenej byt, odpracovanou "šichtu"), ale mám třeba ještě hodinu času, než někam vyrazím. A hodina je děsně málo na to, abych třeba začala něco vyrábět, nebo tak. A tak si u přípravy na ten večer (líčení, lakování nehtů, fénování vlasů) projíždím stránky, které mě něčím zajímají a teda musím říct, že většinou narážím na fajn věci, u kterých se i pousměju. (Jo, miluju ty rádoby vtipný obrázky).

Stejně tak třeba využívám aktuální informace opět z oblíbených "kruhů" - třeba výsledky hokejových zápasů, když nemám čas je sledovat v TV nebo je ani zrovna nevysílají. Sleduji třeba i profil Sunrise Avenue, kam pravidelně postují ukázky nových písní, nějaké fotky ze zákulisí apod...

Nemůžu opomenout ani pár skupin - především o psech, kde se dozvím zajímavé věci - jak třeba naučit nějaký trik, co dělat když... atd.

Zkrátka mám vše na jednom místě a když chci, můžu si velmi rychle prohlédnout, co mě zajímá.


Lidi si stěžují, že jim Facebook bere soukromí a čas. A možná proto, že jsem se nedostala do jeho spárů takovým způsobem, že bych musela každej prd, co mě napadne postovat na zeď, lajkovat a komenovat každou hovadinu, co zveřejní někdo jiný, mi to tak nepřijde.

Co se týče soukromí - jo, mám tam lokalitu bydliště i fotky. Co šlo, je veřejnosti znepřístupněno, do úvodních fotek, kde to nastavit nejde, si stejně dávám většinou Erikssona a Kinder vajíčka :D

Nemám prostě pocit, že by to nějak ohrožovalo mou bezpečnost. To už mi přijde teda horší se vyfiknout a jít trajdat někam na akce po nocích. Myslím si, že je větší pravděodobnost, že mě někdo náhodně spontánně bací do hlavy až půjdu domů, než že si mě vystopuje na FB a bude stalkovat. (Výhoda toho, že na profilové fotce vypadám jak debil :).


Řekla bych, že jsou i větší časožrouti než je FB. Třeba počítačové hry. Sice jsem nic nehrála už asi přes rok, (jenom NHL - a to vždycky s někým, kdo přišel na návštěvu, samotnou mě to neba - a taky už je to asi půl roku), ale to mi přijde jako ztráta času.

Mně osobně teda co se týče internetu nejvíc času zabere blog. Jo, když opravdu nemám do čeho píchnout, tak pročítám cizí články, popř. rozepisuju něco svého - a místo toho by se taky jistě dalo dělat něco smysluplnějšího.


Facebook vám vezme jen to, co mu dovolíte. A pokud si ho musíte rušit jen proto, že jste u něj od rána do večera seděli a nedokázali jste se odtrhnou a místo toho jít ven, s přáteli nebo na nějakou (kulturní) akci, je mi vás upřímně líto a nechápu to. ("Od té doby, co nemám FB mám tolik volného času!!!")

Smiřme se s tím - že vlastnictví ani zrušení profilu z nás nedělá vůbec nic a nechápu ten hambuk kolem toho. A místo toho, abych zvedla prdel a šla oběhnout barák a udělat 100 dřepů, tak jsem věnovala svůj drahocenej čas k sepsání tohohle článku. A vůbec... Všechny ty internety by měly zakázat...


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 tulamka tulamka | 2. prosince 2013 v 11:07 | Reagovat

no, myslím, že si to prostě nechávají přerůst přes hlavu, až jsou tím tak chycení, že už jim je to nepříjemné

2 Dominique55 Dominique55 | E-mail | Web | 2. května 2014 v 14:59 | Reagovat

Konečně po dlouhé době, aspoň jeden normální názor na facebook, moc hezké a pravdivé;)

3 K. K. | E-mail | Web | 3. května 2014 v 18:36 | Reagovat

[2]: Děkuji převelice :)

4 Hope Hope | Web | 31. května 2014 v 15:19 | Reagovat

Souhlasím s výše napsanými komentáři, konečně jeden zdravý názor na FB. Je to jako se vším jiným - nic se nemá přehánět a když člověk najde tu zlatou střední cestu, tak je FB užitečným nástrojem komunikace a dá se tím zabít i nějaká ta nuda.
A že je FB zloděj času? Vždyť FB nikoho nenutí, aby tam trávil kdo ví kolik času denně, to je jen na osobním posouzení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama