Valdštejnská zahrada

8. listopadu 2013 v 23:56 | K. |  Výlety
Byť celý život bydlím v Praze, Valdštejnskou zahradu jsem poprvé navštívila až letos v létě (nebo si alespoň žádnou předchozí návštěvu nevybavuji). S kamarádkou jsme se prošly, poobdivovaly pávy a pak jely domů.


Trocha těch faktů...

Valdštejnská zajrada je stavba českého raného baroka a nachází se na Malé Straně v Praze. Je součástí Valdštejnského paláce, který je sídlem Senátu Parlementu ČR. Sídlo zahrnuje Valdštejnskou jízdárnu, Kolovratský palác a Malý Fürstenberský palác.

Budování zahrady probíhalo souběžně se stavbou paláce. Původně byla komponována v italském stylu. Její členění bylo pravděpodobně podobné čtvercovému dělení zahrady ve Valdicích u Jičína.

V 18. století byla zahrada pozměněna do přírodnější formy a po rekonstrukcích v 50. a 90. letech století 20. se její vzhled přiblížil k původnímu pojetí.

Je členěna na několik částí. Na té východní je dominantní sala terrana (zahradní šál), na opačné straně je rybníček s umělým ostrovem a Herkulovou sochou.

Zeleň je doplněna třemi kašnami, kopiemi původních Vriesových soch (Ádonis a Venuše, Apollón, Bacchus, Kráčející kůň a Kůň s hadem, Neptun, Láokoón a jeho synové, Zápasníci) a reliéfními vázami. Většina soch byla součástí Valdštejnovy sbírky, některé kopie byly do zahrady umístěny ve 20. století a pocházejí i z jiných sbírek než Valdštejnových. Kolem poloviny 18. století sem byly umístěny barokní kamenné sochy Apollona, Diany a Hérakla.

Na jižní straně se nachází umělá krápníková stěna s grottami a voliéra pro ptactvo (výři). Kromě výrů je v zahradě i několik pávů, kachen a v rybníčku jsou různé ryby.

Fotodokumentace... 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama