Vánoční Drážďany

8. listopadu 2013 v 21:36 | K. |  Výlety
Atmosféru vánočních Drážďan jsem měla čest si vychutnat už na základní škole. Na výlet ráda vzpomínám. V roce 2010 mi pak bylo umožněno se do tohoto městačka vrátit - opět na vánoční trhy.


Trocha těch faktů...

Drážďany jsou zemské hlavní město v Sasku s postavením městského okresu. Nachází se v nadmořské výšce 113 metrů, jeho rozloha je 328 kilometrů čtverečních a žije zde přes půl milionu obyvatel.

První písemná zmínka o Drážďanech pochází z roku 1206.

Většinu své historie sloužily jako sídlo saských vévodů, kteří od 13. století drželi titul světských kurfiřtů, tedy volitelů Svaté říše římské. Tento titul si udrželi až do zániku Svaté říše římské v 1806, kdy bylo Saské vévodství přeměněno na Saské království v rámci procesu vstupu saského státu do Napoleonova Rýnského spolku.

V letech 1806 - 1918, kdy byla monarchie nahrazena republikou, byly hlavní město Saského království.

Za druhé světové války bylo město od 13. do 15. února 1945 téměř zničeno. Skoro polovina všech leteckých bomb, které byly na město svrženy, byly zápalné a ty způsobily velký požár celého centra (tzv. požární bouře). Dodnes není známý přesný počet obětí. Podle policejní zprávy z března 1945 byly nalezeny ostatky 18 375 mrtvých, celkově počet obětí byl odhaden na 25 000. Nechtěným důsledkem leteckého bombardování Drážďan byl omyl, kdy byla namísto nich bombardována Praha.

Náš výlet...

Do Drážďan jsme přijeli krátce před druhou hodinou odpolední. Neskutečně jsem si užívala ten pocit! Najednou jsem cítila i tu vánoční atmosféru. Krásný bílý čistý sníh, světýlka, vůně skořice a svařeného vína...

Měli jsme rozchod, takže s holkama ze třídy jsme zamířily na vánoční trh. Začali jsme na takovém malinkém, který je hned za Frauen-kirche. Protože nám přece jen začínala být trošku zima, daly jsme si teplý nápoj (já se rozhodla pro kávu - musím říct, že její chuť byla docela netypická). Hrníček s motivem vánočních trhů (v noci svítí!) jsme si mohly na památku vzít domů. Pak jsme se přesunuly na velký Striezelmarkt.

Prošly jsme si stánky, obchůdky se suvenýry a užívaly si tu báječnou atmosféru, která tam prostě BYLA!
Marně přemýšlím, v čem byl tak zásadní rozdíl. Asi v lidech. Němci mi přišli méně uspěchaní. Mohli jsme vklidu procházet, nikdo se nám extrémně nepletl pod nohama. Ve stáncích měli vkusné zboží (nesnáším, když v Praze máte pomalu
i na trdelníku napsaný "Prague".).

Celou dobu jsme prakticky provozovaly "window-shoping", ale i tak nás to bavilo. V obchodě se suvenýry jsem neodolala
a koupila si skleničku s motivem semaforových panáčků - miluju německý semafóry!!! :)

A pak jsme se vrátily zase na Striezelmarkt, kde se nacházelo ruské kolo.Tenkrát jsem se na něm vozila, takže jsem uprosila kamarádku, aby šla. Nejdřív se ji do toho moc nechtělo, ale pak byla nadšená! I když je kolo vcelku malé, točilo se poměrně rychle! Hrozně jsme se nasmály. Navíc, pohled na Drážďany ze shora byl naprosto okouzlující. :) Nevím, jak dlouho jízda trvala, ale rozhodně to byl nejsilnější zážitek z tohoto výletu! :) Když jsme vystoupily, měly jsme parádně rozprouděnou krev v těle, takže nám bylo krásný teplo. :)

Po naší jízdě na kole jsme přešly na prohlídku Frauen-kirche. Kostel, který byl za války vybombardovaný nenesl po násilí žádné stopy. Usedly jsme do první lavice a kochaly se obrovskými varhanami. Při odchodu jsme zapálily svíčku.
Jako ateista si nejsem jista, jaký to má význam, ale já to pojala jako svíčka tajného přání a něco pěkného si teda přála. Jestli to vyjde ještě nevím, ale kdo ví. :) (Poznámka po letech - to přání se skutečně splnilo.)

Jako poslední část programu nás čekala krátká návštěva muzea dopravy. I přes to že jsem dívka a technickým věcem nerozumím, z aut jsem byla naprosto hotová. Především z těch závodních.
Jako budoucí závodnici rally se mi to opravdu líbilo. :) Kromě aut bylo v muzeu i mnoho dalších věcí - lanovky, tramvaje nebo třeba simulátor letadla. Poprvé v životě jsem seděla na sedačkách, které jsou v letadlech. :)

Fotodokumentace... 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama