Betlémská kaple na Žižkově

22. srpna 2014 v 16:35 | K. |  Výlety
Není to tak dávno, co se kamarádka zmínila o jedné zajímavosti v Praze - a to betlémské kapli na Žižkově, která se nachází na dvoře pavlačových domů... Musím říct, že mne to zaujalo a dříve, než fyzicky, jsem "místo činu" navštívila ve snu...

Ve čtvrtek jsem měla pohovor v centru, takže jsem se poté s dotyčnou slečnou sešla a vyrazily jsme vstříc "dobrodružství"...Trocha těch faktů...

Betlémskou kapli najdete v Prokopově ulici číslo popisné 216/4. Nad vchodovou bránou je nápis "Pravda vítězí - Českobratrský evang. sbor, takže není možné, abyste dům přehlédli.

V roce 1911 hledal místní sbor Českobratrské církve evangelické místo pro novou modlitebnu. Koupil tedy činžovní dům s prostorným dvorem, na kterém kapli chtěli vystavit. To se ale nelíbilo nájemníkům, ale návrh si nakonec prosadil, takže v roce 1913 začala firma Matěje Blechy se stavbou. Tu vyprojektoval architekt Bohumil Králíček a náklady na ni činily 46 000 rakouských koriun. Kaple byla dokončena v pozdně secesním stylu s kubistickým tvaroslovím a vysvěcena roce 1914. Slavnostní otevření proběhlo 29. 6. 1914.

První bohoslužba nově ustavené Církve československé husitské se v kapli konala o šest let později.

V roce 1928 k ní byly přistaveny byty a v roce 1938 ještě sakristie (místnost v kostele, kam se dávají bohoslužebná roucha kněží a ministrantů a také předměty, které se používají při bohoslužbě) a malé zvonice podle projektu Bohumila Kozáka nad vchodem. Tam umístili zvon, který dostali darem od evangelíku ze švýcarského Balgachu.

Za komunismu hrozilo kapli zbourání - a to v rámci projektu přestavby Žižkova v moderní socialistické město. Farář František Potměšil přesvědčil rozhodující činitele, aby kapli prohlásili za kullturní památku. To se stalo v roce 1975 a tím byla zachráněna. Je považovaná za jednu z nejvýznamějších kubistických památek v Čechách.

V interiéru můžete vidět štukované a dřevěné kubistické prvky a kubistickou kazatelnu. V roce 1992 ho doplnili malbami studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Kompletní rekonstrukce proběhla v letech 1996-2006 a dnes slouží k bohoslužbám, charitě a taky jako koncertní síň.

Zajímavosti: Stavba stojí na místě, kde byla jáma po těžbě písku, která byla zavalena sutinami z pražské asanace. Kdysi ji využívala undergroundová kapela Plastic People of the Universe pro koncerty.

Náš výlet...

Vystoupily jsme na tramvajové zastávce "Lipanská". Z té to pěšky (s trochou nejistých kroků) trvalo zhruba necelých 10 minut. Hned jsme viděly velkou otevřenou bránu.

Vešly jsme průchodem na pavlač a proti nám stanula skutečně kaple. Byla maličká a bohužel zamčená. Kontrast mezi obytnými domy a touto budovou mi přišel absurdně krásný. Možná za to mohla stará Škodovka. Okamžitě jsem si začala představovat, jaké by to bylo, zde bydlet. Vykouknete z okna na "dvorek" a tam maličký "kostelík". Bylo to roztomilé.

Před kaplí je mini zahrádka a dvě bílé lavičky. Nejsem schopná k této pidi návštěvě říci cokoli víc, trvala pouhých pár "foto-minut", ale pokud budete mít cestu přes Žižkov, rozhodně vám ji doporučuji. Něco takového jsem nikdy neviděla a přišlo mi to prostě - a teď použiji své oblíbené slovo - stylové.

Fotodokumentace...


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 trimaliny trimaliny | Web | 24. srpna 2014 v 11:00 | Reagovat

Zvenku vypadá kaple trochu jako odlitá z betonu, ale ty interiéry jsou parádní... Zajímalo by mě, jestli se dá jít i dovnitř, nebo je kaple přístupná pouze na bohoslužby?

2 Meggy Meggy | Web | 24. srpna 2014 v 11:46 | Reagovat

Achjo, jak je možné, že jsem si něčeho takového nikdy nevšimla a nikdy se tam nešla podívat? :O to se musí někdy napravit :)

3 VendyW VendyW | E-mail | Web | 1. září 2014 v 9:13 | Reagovat

Máš takových příspěvků víc, nebo tě baví fotit různé sakrální stavby? Nabízím ti účast v mé soutěži o nej sakrální stavbu. Není to nic o lákání k víře pokud jseš ateista, ale jde o krásu architektury a umění stavitelů těchto staveb :). Podívej se u mne na pravidla a na výsledky předchozích kol a uvidíš....byla bych moc ráda, protože takhle se spoustě lidí po celé republice mohu ukázat krásné a zajímavé stavby. Zdravím a přeji hezký týden VendyW

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama