A který bude viset na zdi vám?

2. srpna 2018 v 22:22 | K. |  Plkám
K malířskému umění mám takový zvláštní vztah - řekla bych pasivně pozitivní. Když jsem byla malá, táta přinesl domů knížku "1000 nejkrásnějších obrazů", kterou jsem si četně a velmi ráda listovala. I sama jsem měla ke kreslení a malování blízko, navštěvovala jsem kroužek výtvarky a učitelky ve mně viděly nadějnou umělkyni. Jenže pak se to moje nadání nějak zaseklo a momentální schopnosti vypadají zhruba takhle:


Stejně tak potupně přiznávám, mé teoretické znalosti malířské scény jsou taky na bodu mrazu. Znám Monu Lisu a Dámu s hranostajem, vím že existoval Van Gogh a Picasso. Nejblíž mám asi k tvorbě Jiřího Trnky, v jehož nakladatelství jsem téměř čtyři roky pracovala.

Nicméně poslední rok do těchto vod po špičkách vstupuju a dokonce jsem si sama nějaké ty obrazy pořídila...Ihor Bychkivskyy - Tři havrani


Ihor pochází z ukrajinského města Lviv, kde studoval na Národní lesnické univerzitě. Do Prahy se nastěhoval před osmnácti lety, malbě se začal věnovat o sedm let později. Své obrazy maluje špachtlí, nejčastěji olejem a má rád barvy. "Mám rád barvy, které tak postrádáme v běžném životě. Svět je příliš dynamický a moderní. Proto občas postrádá i barevnost."

Má za sebou i několik výstav. V roce 2014 získal ocenění "Galerijní cena Artfestu". Jeho obrazy mají úspěch v UK, Německu, Rusku, na Ukrajině, USA, Rakousku i u nás.

Věnuje se také fotografování.

Ihora jsem objevila úplně náhodou ve skupině Tvoření na FB, kam vložil svůj obraz nějakých květin. Obvykle jsem tichý pozorovatel, ale nedalo mi to a oslovila ho prostřednictvím komentáře, jestli má i své stránky. Obratem mi je poslal a já se na nich zamilovala do obrazu 3 havranů. Nicméně jsem to nijak neřešila. Asi za 2 měsíce opět vložil něco do skupiny, měla jsem zrovna čas, tak jsem mu rozklikla profil a našla Havrany v prodejním albu i s cenou. A protože bylo po Vánocích, rozhodla jsem si udělat radost, slovo dalo slovo a hned po Novém roce jsem se vypravila do pražských Letňan, kde jsem si obraz vyzvedla. Bohužel jsem se s Ihorem nesešla osobně, byl v práci, ale jeho přítel a kocour, kterýho mají doma, se o mě hezky postarali a já si domů odvezla svůj první originál.

Hodně lidí mi na to řeklo, že je obraz negativní a smutný, ale já v něm vidím pravý opak. Vidím tři ptáky kamarády, co mají svobodu a poletují si tak, jak se jim zlíbí. A to je přece super, ne?


Jiří Trnka - "Ty tři obrazy"


Když jsem nastoupila do nakladateství, bylo mi jasný, že mě tvorba Jiřího Trnky zasáhne blíž. Člověk se tomu neubrání. A proto dodnes nosím trika s kocourem nebo slonem ze Zahrady, na polštáři mám Broučka a kafe nejraději piju z hrnku s velrybou. Loni jsem si řekla, že bych si mohla pořídit něco trošku serióznějšího.

Nejvíc jsem si zamilovala Letní milence, Pastýřku a kominíčka a Malou mořskou vílu. Mají pro mě jistou symboliku a vyzařuje z nich taková nějaká čistá láska, bych řekla. Jelikož na originály nemám, rozhodla jsem se pro "šmelo" v podobě tisku na sololitovou desku.

Nicméně jednou mi prošly rukama i originální obrazy, dokonce Noční město ze Zahrady. Jo, mít pár peněz nazbyt, neváhala bych, zdařilé dílko. Ale nevadí, já si vystačím s těmito krasavci. :)


Soňa Janusiczová - Marta a Herta


O slečně/paní Soně nic nevím. Její tvorba na mě vyjukla opět v tvořící skupině. Obraz dvou spínacích špendlíků mě dostal. Cítím z nich něhu, soucit, naději a přijde mi, že ty dvě špendlice musí každou chvíli z obrazu vystupit a žít.

Nicméně stejně jako v případě havranů jsem si obrázek pouze uložila. Že si ho třeba nechám vyvolat a zarámovat. Nojo, dneska jsem byla v práci, listovala jsem FB a vyběhl na mě další obrázek této dámy. Opět mi spadla čelist. Řekla jsem si, že bez špendlíků odmítám dál žít, napsala ji, slovo dalo slovo a příští týden by měl dorazit. O:-)


John William Waterhouse - Hylás a nymfy


Výše jsem vám představila obrazy, které vlastním a teď se podíváme na ty, které ne a trošku mě to mrzí. :D V již zmíněné knížce jsem tehdy měla několik favoritů. Krom notoricky známých Zrození Venuše nebo Dámy s hranostajem mě nejvíc okouzlilo tohle dílu. Fascinoval mě pohled nymfy, který vábí Hylása.

Na originál si pravděpodobně nenašetřím, ale možná si jednou pořídám nějaký šméčko. :D


Leonid Afremov


Leonid Afremov je běloruský malíř. Objevila jsem ho díky blogu, kdy se na titulce objevil nějaký článek s jeho tvorbou. Miluju barvy, takže mě jeho díla úplně nadchla. Konkrétně obrázek výše jsem si zatím umístila na svou plátěnou tašku. Teď koukám na jeho stránky a vzhledem k tomu, že akční cena originálů se pohybuje kolem 250 dolarů, věřím, že si jednou nějakou romantickou deštníkovku pořídím.


To byla, milý přátelé, ochutnávka mého výtvarného vkusu.
A teď poprosím vás, abyste se podělili o své oblíbené obrazy - třeba si rozšířím obzory. :)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 3. srpna 2018 v 5:04 | Reagovat

Já rád Modiglianiho, ale na toho taky nenašetříš. :-D

2 padesatka padesatka | E-mail | Web | 3. srpna 2018 v 7:30 | Reagovat

[1]: Včera jsem byla na kávě v Café Modi na Karlově náměstí, tam visí jeho reprodukce... ;-)

3 Bev Bev | E-mail | Web | 3. srpna 2018 v 8:05 | Reagovat

Každý z těch obrazů je úplně jiný a všechny jsou moc krásné. Potěšila jsem se pohledem na ně i povídáním o nich. :-)

4 Jeife Jeife | E-mail | Web | 3. srpna 2018 v 10:14 | Reagovat

Havrani mi taky přijdou smutný. Ale máš pravdu, že nejvíc záleží na tom, co ten obraz vyvolá v tobě :)
Me se nejvíc líbí ten poslední :)

5 Medvědova slečna Medvědova slečna | E-mail | Web | 3. srpna 2018 v 12:01 | Reagovat

Ten poslední se mi moc líbí. :)

6 K. K. | E-mail | Web | 3. srpna 2018 v 22:37 | Reagovat

[1]: Víc jak jeho obrazy mě zaujal on, celkem fešák :-D

[4]: Jako přiznám se, že první dny, co byl v pokoji, jsem se cítila trochu nejistě - je trošku větší než jsem čekala. Ale nakonec jsme se skamarádili - dokonce jsem si ty tři "hajzlíky" i pojmenovala.

[5]: On má krásný obrazy. Nedávno jsem lozila na Ali a narazila jsem na ponožky s potiskem jeho tvorby, žel, vyprodáno :(

[2]: To zní jako inspirativní místo na kávičku. A byl tam jeho autoportrét? :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama